| Vlad1234516 a întrebat:

Salut, as dori sa stiu daca este legal sa modific esapamentul pe masina pentru a-l muta din spate in fata masinii.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Ar mai ramane varianta sa dai esapamentul pe o latura a masinii, cum gasesti la unele modele tunate.Dar si aici este ilegal si de itp nu treci decat cu o ''atentie'' si o vorba buna.In orice caz, daca ajungi cu masina pe sosea este aproape imposibil sa nu te opreasca politia pana la urma.Amenda+talon suspendat+numere confiscate. Poate sa faci asta pe o rabla doar ca sa iti satisfaci tu pasiunea.Ca sa faci treaba asta in schimb si sa fie totul legal trebuie sa iei toata birocratia din Romania la pas si sa treci modificarea in cartea masinii. Uneori aceste modificari nu sunt acceptate.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Vrei sa te faultezi singur si nu stii cum?laughing
Daca ai face asta, probabil totul fumul ti-ar veni direct in parbriz, deci, in unele cazuri, ti-ar lua din vizibilitate.
Iar o alta varianta, nu stiu cat de probabila e, dar sigur e posibila, e ca la viteza, aerul care intra in evacuare sa mearga spre motor si oarecum sa blocheze gazele de esapament, si in felul acesta te vei putea trezi ca masina ta nu mai functioneaza corespunzator.

| Vlad1234516 explică (pentru OldSoul):

Inteleg dar gen nu stiam sigur ce se poate pati din punct de vedere legal, gen eu doream sa o pun pe o partea dreapta jos langa roata gen fata trecuta prin bara

| danutzu96 a răspuns:

Nu este legal si nu o sa treci itp-ul.

| Vlad1234516 explică (pentru danutzu96):

Ok multumesc

| siriusblack98 a răspuns (pentru Vlad1234516):

Ar mai ramane varianta sa dai esapamentul pe o latura a masinii, cum gasesti la unele modele tunate.Dar si aici este ilegal si de itp nu treci decat cu o ''atentie'' si o vorba buna.In orice caz, daca ajungi cu masina pe sosea este aproape imposibil sa nu te opreasca politia pana la urma.Amenda+talon suspendat+numere confiscate. Poate sa faci asta pe o rabla doar ca sa iti satisfaci tu pasiunea.Ca sa faci treaba asta in schimb si sa fie totul legal trebuie sa iei toata birocratia din Romania la pas si sa treci modificarea in cartea masinii. Uneori aceste modificari nu sunt acceptate.

| Irinelp a răspuns:

Întreabă un polițist de la rutieră că sunt mulți pe strada în România.