| Georgian22 a întrebat:

Salutare, am si eu întrebare legata de înmatricularea auto.
Situația e următoarea.
O mătușa a mea, trebuie sa primească o masina a fiului ei din Belgia.
Masina o sa fie radiata si va veni pe platforma aici in tara.
Care sunt procedurile de înmatriculare? De la Rar pana la numere, fiscal, trebuie si vânzare-cumpărare intre ea si baiat? Care e treaba? Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut trebuie sa existe un contract de vanzare cumparare ca sa poata dovedi ca ea este proprietara masinii.
si important daca vine pe platforma sa primeasca si cmr platformei ca la inmatriculare va fi nevoie de un act care sa dovedeasca cum a intrat masina in tara.