| Fredie a întrebat:

Salutare.
As vrea sa aud cat mai multe opinii despre Skoda Fabia sedan. Ma intereseaza chestii generale de genul: consum (la benzina), intretinere, piese, samd. Pe la un 4 -5 000 mii euro sunt sanse sa gasesc o masinuta ok, cu un aer conditionat, servodirectie, ABS, eventual si ESP, plus cateva airbaguri?
Merci.

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Mmm, Skoda fabia o masina care imi place si mie. Poi consumul variaza de la fiecare motor.
Cel mai mic de 1. 2 are 64cp si 125Nm cu un consum de benzina:
urban:aproximativ 8l
mixt:6l
extra-urban:aproximativ 5l
Motorul de 2. 0l are 115cp, 175Nm cu un consum de benzina:
urban:11l
mixt:8l
extra-urban aproximativ 6l minim.
Iar cele diesel consuma mai putin:
urban:6l
mixt:5l
extra-urban:4l
Pentru un motor cu capacitate mica(1. 2), dar pentru unu mai mare(1. 9) adauga 1l la fiecare. Dar asta depinde si de vechimea motorului, un motor vechi poate sa consume mai mult decat unul nou.
Da sunt masini skoda fabia sedan la 5000 de euro din 2000 incoace.Au si servodirectie si ABS si airbag. Dar ESP nu cred pentru ca nu le trebuie pentru ca au tractiune fata. Funda?

2 răspunsuri:
| The Epic Fail Guy a răspuns:

Pe la 4000 de mii de euro? dar ce e frate? racheta spatiala?

4000x1000euro fa si tu calculul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect emoboy, cu o rectificare, Esp-ul nu se pune doar la masini cu tractiunea pe spate ci si la cele cu tractiunea pe fata si sa nu ma contrazici ca nu ai dreptate. Eu am o masina, ruda cu fabia, care are tractiune fata si are si Esp, e drept are vreo 150 CP.