| Eastwood a întrebat:

As dori sa achizitionez o masina in curand, insa nu ma pot decide ce marca sa aleg.

Wv Polo, Skoda Fabia sau Renault Symbol ( benzina si anul 2008 pentru toate cele 3 autoturisme )

Va rog sa-mi spuneti cam care e mai buna referitor la calitate, intretinere, taxe si consum, piese, etc.
Va multumesc!

Daca alegeti o marca va rog sa spuneti si de ce, comparativ cu celelalte!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La capitolul 'benzinare', Renault sta cel mai bine, are motoare foarte solide.
VW Polo are aspect frumos, dar motorul 1.2 nu e recomandat; la fel si Fabia, practic e aceeasi masina, doar cu alta fata.
Cred ca as alege Renault, sau un Opel Corsa.

| Eastwood explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce nu este recomandat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Eastwood):

E in 3 cilindri, destul de bleg, si am inteles ca nici fiabilitatea nu e grozava.
Am condus multe motoare 1.0 mpi (din generatia veche), sincer mergeau mai frumos decat acest 1.2 aparut ulterior.
Iar 1.2 de la Renault sau Opel sunt in 4 pistoane, merg mult mai ok; ala de Renault e "nemuritor", cel de la Opel se mai uzeaza.

| Eastwood explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci Renault Symbol 1.2 e peste Skoda si Polo?

Dar la taxe, consum este rentabilă? Și dotări?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Eastwood):

E peste ele la capitolul fiabilitate. 1.2 si 1.4 sunt motoare ce duc chiar si 1.000. 000km, fara sa cedeze.
La dotari, cred ca Polo sta cel mai bine, dar si pe Renault vei gasi geamuri electrice, inchidere si AC (cele mai uzuale dotari).

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu e nicio dilema. Vw e peste Skoda și mult peste clio la comfort, fiabilitate, dotări.

| MadalinG99 a răspuns:

Sincer Volkswagen mi se pare putin mai fiabil, dar sa stii ca si Skoda, eu as alege VW pentru aspect si motirizari fiabile, chiar imi place mult Polo in special astea mai noi sunt super.

| Florian1999 a răspuns:

Skoda Fabia