| Rhjhfkk a întrebat:

Salutare, astăzi am pus și eu rotile de vara pe mașina și le-am pus cu piulițele pentru jantele de tabla că nu am pentru aliaj, oare are ceva? Menționez că am dat și o tura cu mașina, i-am dat și puțină viteza și nu s-a întâmplat nimic, mașina fiind un focus mk1

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu are nimic, doar ca aliajul fiind mai moale iar prezoanele mai conice, se "implanta" mai mult in aliaj si sunt mai greu de destrans.

| sierra1 a răspuns:

Nimic greșit, piulițele sunt tot din oțel, in ambele cazuri. Drum bun

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rotile trebuie puse in service auto de specialisti tu ai facut o cîrpeala care te tine cît te tine dar nu esti in siguranta nici tu nici ceilalti pasageri, du masina in service sa ti puna ei rotile cum trebuie, si de ce nu ai mai astepat pana după 15 aprilie? inca mai poate sa ningă si atunci tu cu roti de vara i ei amenzi.

| regis a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Las-o naibii, roti stranse de specialisti?!? Si daca doamne fereste faci o pana pe drum? Chemi inginerii sa schimbe roata? Si de ce 15 aprilie si nu 17?!?

| 120bulevard a răspuns:

Ce ai tata tu vrei sa-ti sara rotile cand ii dai suta? Du-te la piese auto si ia de aliaj ca iti plesnesc una doua

| Bogdan8102 a răspuns:

În general, piulițele pentru jantele de aliaj și cele pentru jantele de tablă sunt diferite din punct de vedere al formei și al dimensiunii, chiar dacă sunt confecționate din același material. De aceea, dacă ai instalat piulițe pentru jantele de tablă pe jantele de aliaj, acestea nu ar trebui să se potrivească corespunzător și ar putea duce la probleme de siguranță.

Este important să te asiguri că folosești piulițe potrivite pentru jantele tale și că le strângi la cuplul corect de strângere, conform specificațiilor producătorului mașinii tale. Dacă nu ești sigur ce tip de piulițe ai nevoie pentru jantele tale, poți consulta manualul de utilizare al mașinii sau poți cere sfatul unui mecanic calificat.