| gab0ru a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un Audi A6 AllRoad 2004-2005 cutie manuala motor 2.5. Ce parere aveti despre aceasta masina? Ma refer la ca intretinere, consum, taxe si restul. As dori sa imi raspunda doar cei care stiu

Răspuns Câştigător
| raducristian1 a răspuns:

La motor de 2.5 taxele sunt acceptabile. Rovinieta 500-600 lei, asigurare pe un an 1000-1200 lei, impozit 900 lei. Taxele sunt aproximative. Ca masina, Audi a6 este o masina buna, dar asteapta-te sa fie si mai scumpa intretinerea ( piesele sunt mai scumpe ca la Vw chiar daca sunt cam la fel ). Piesele dupa parerea mea sunt mai scumpe ca la 1.9, dar fiind cu cutie manuala poti spune ca este un castig. Nu risti sa se strice cutia si nu mai trebuie sa schimbi uleiul din cutie. Motorul de 2.5 este potrivit pentru caroseria masinii, unul de 1.9 ar fi cam mic. Consumul este cam 7-8, iar in oras poate sari de 12, dar depinde de oras si bineinteles de stilul de mers. Dupa parerea mea merita daca ai un salar bunicel, totusi nu este un motor de 1.9. Eu ma gandeam sa imi iau un Audi A8 tot motor de 2.5, un plus ar fi ca este din aluminiu si nu rugineste. Sper ca te-am ajutat.

| gab0ru explică (pentru raducristian1):

Am inteles. Am auzit ca se defecteaza repede partea ce tine de suspensie si o perna este in jur de 1000 euro. Este adevarat sau doar zvonuri?

| raducristian1 a răspuns (pentru gab0ru):

Se poate. Faza e ca cu cat masina are mai multe dotari cu atat sunt mai multe sanse sa se strice ceva. https://vwforum.ro/topic/29009-audi-allroad-quattro-modelul-vechi/ uite aici ceva pareri.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motor mare, masina premium inseamna intretinere scumpa, taxe mari, consum mare. Cutie manuala pe un motor asa mare la o masina comfortabila ca un A6 ...comvinatie fara niciun sens