| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salutare, grup!
Sunt un mândru posesor de Dacia Duster Adventure 1.5 dci, an 2013 și am o întrebare, dacă e posibil. Există vreo posibilitate să pot afla consumul de combustibil în timp real? Menționez că nu îmi apare consumul pe ecranul mașinii. Ori că nu are ECU această opțiune la acest model, ori din cauza faptului că am cumpărat mașina cu o navigație after-market și nefuncționând comenzile pe volan, poate că pe maneta aia din dreapta era și un buton care afișa consumul.
Înțelesesem de la cineva care are un Polo ca la mufa unde se conectează testerul, a pus un dispozitiv care e conectat la telefonul personal și îi apare consumul mașinii. La Duster există "ghidușia" asta?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Consumul benzinei este aratat pe screenul de bord al amsinii, dar depinde de stilul tau de sofat, de cate de multe opriri si porniri faci, de cat de des schimbi vitezele samd.
In timp real iti arata cati km mai poti face conducand exact in acelasi mod, pana la terminarea lor, dar daca tu sofezi prin oras 30 de km si consumi 5 l de benzina, afara, pe soselele de viteza mare, acei 30km ii poti face cu doar 2.5-3 litri fiindca nu mai schimbi vitezele, nu mai opresti si pornesti de zeci d eori ca prin oras, nu mai dai talpa pompand benzina, deci consumul este redus considerabil.
Masina ta ar trebui sa aiba acel ceas special in bord, care sa-ti arate consumul benzinei, avand si un mic buton care se rasuceste si-ti arata cata benzina ai in rezervor si cat consumi la 100km.

Intra pe site-ul celor de la Dacia Duster si cere informatie tehnica, fiindca este posibil sa te lamureasca ei, sau sa-ti dea o alternativa care sa te ajute pe viitor.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Violleta2022):

Asta e ideea, că nu am sau dacă am, o fi pe acea manetă din dreapta volanului, care nu e funcțională...

| relian a răspuns:

Nu vad ce te intereseaza consumul asa ce spui. Oricum ala nu arata de fapt nimic, este un consum aproximativ.Consumul real il faci tu singur.
Esti foarte mindru ca ai un fier vechi care are numa chestii aftermarket puse pe el, are chestii anualte si asa mai departe.

Ce dreacu frate te mai complici cu stiftu ala.Vad faci cpmparatie cu nu stiu ce vw ala ar avea butonu care arata, ar puteaq si la tine sa fie la fel?

Aia e ca nu are cum sa fie la fel, masina ta este una f slaba, facuta de francezi, ca urmare nu poti sa copmpati cu vw, aia pun butoane si comenzi altfel.

Mai bine baga banii in alteceva, sa functioneze bine, sa stiu si eu ceva care sa te ajute, consumul nu te ajuta absolut la nimic.Mofturi de om cu dacie laughing ce naiba man

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru relian):

Pentru mine e suficient, prietene. În condițiile în care am făcut trecerea de la VW Polo 1.4 tdi, 3 pistoane, variata berlină, an 2004, la o mașină cu 9 ani mai tânără, pentru mine e o realizare. Crezi că nu mi-aș fi permis să-mi iau altceva? Sunt polițist, totuși, nu muncesc pe 2-3000 lei și am avut și nunta recent, deci n-aș fi dus lipsă de bani în privința achiziționării unei mașini cu "nume", doar că am ales să prioritizez altceva în dauna mașinii: locuință, investiții etc. În fine, dau în diverse și nu e ok.
Eu am pus o întrebare, nu am cerut o părere vizavi de mașina pe care o conduc... e irelevant.
Băiatul despre care vorbesc deținea un VW din 2002 și am rămas surprins că poate vedea consumul. Nu mă interesează că afișarea consumului e unul aproximativ, mă interesează să-l văd eu, să sesizez o creștere de consum și de-aici să-mi dau seama de eventuale defecțiuni.
Chiar nu văd rostul răspunsului tău, dar ce să mai zic?

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru relian):

Mașina are o manetă în "dreapta" care nu mai e funcțională pentru că a venit din Franța cu o navigație cu Android și posibil ca acele comenzi de pe volan (maneta vieții) să nu fie conectată la navigație sau cine știe.
În schimb, posesorul de VW din 2002 mi-a spus că nu îi afișează consumul pe bordul mașinii, ci pe telefon, pentru că a introdus ceva în mufa unde se conectează testerul de diagnoză la mașină, iar acel ceva e conectat prin wireless/bluetooth la telefonul personal.

| relian a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Daca e p[rin telefon, nu vad mare realizare, sa stau sa ma uit si la telefon laughing aia inseamna sa iti distraga atentia de la condus.

Daca nu e maneta ei originala din fabrica, se numeste improvizatie.O alta chestie ce am mai vazut la masini, uni fabricanti pun butoane chiar daca masina nu are acea functie.Am intrebat la un delear de ce, au spus ca sa evite comanda a mai multor cabluri.Adica cand da comanda fabrica de cabluri, care face, baga un singur cablu pentru toate masinile, pentru ca de face comanda de cabluri separate iar costa mai mult.

Asa au spus unia, acu cine mai stie.Am vazut asta la audi.E bun ca daca vrei tu sa instalezi ceva ce masina nu are, ai cablu acolo, mi se pare o idee buna,
Ce spui tu de android si conectare la mufa OBD aia o pus-o fostul proprietar, si arata ca amsina din fabrica nu a venit cu acea functie, pentru ca de ar fi venit nu mai se apuca de improvizatii.

Sint si functii pe care masina nu le afiseaza, dar care totusi is acolo in softul masinii, doar ca trebuie sa intri, cu ceva, nu stiu eu nu sunt curios de chestii de genul asta, nu vad cu ce sa te ajute, iti bati capu de pomana pentru nimic.
De era vorba sa ai o navigatie, sa ai ceva sensori de parcare, camera, chestii care intr-adevar te ajuta, alea da, meritau, dar asa sa ce? Sa vad consumu, si cu ce te incalzeste asta? Eu am la masina mea consumu asta ce spui, dar nu mi se pare nimci wow, e o functie inutila laughing pusa acolo sa zica nivu wow, ia luat fata cu chestii marunte ce nu-s folositoare.

Asa ca daca nu te pricepi, cum spunea cineva pe aici nu te bagi, lasi pe altul sa se uite.Altfel cine stie ce istorii mai faci.

| relian a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Asa spune, ca vrei sa vezi si ce zici, de consumul creste ar fi o defectiune,.Cum am spus nimic concludent, nu iti arata consumul mare ce defectiune ai.Cind apare o defectiune is alte lumini care se vor aprinde la bord sa iti spuna,
Deci faptul ca tu vezi consumu, uneori mai mare, alteori mai mic, asta o sa fie datorita conditiilor de drum,. sau felul cum conduci, nu vad ce mare realizare ar fi, iti dai seama ca e ceva defectiune laughing nu am mai auzit asa ceva pana acum.

Legat de ce spune amicul tau ca vede, asa este, masinile mai au si ceva functii care nu-s afisate de masina, dar trebuie sa le accesezi in alte moduri, pe mine ma lasa rece magariile astea.

Iti dai seama de eventuale defectiuni, e bun, nu stiam ca consumul arata eventuale defectiuni, dar de spui tu, asa o fi.
Poti sa ai defectiuni si consumul sa fie acelasi laughing deci nu-ti arata absolut nimic chestia asta.
Cind este sa ai ceva defectiuni ce spui, o sa se aprinda ceva lumini de avertizare la bord,, asa ca nu te mai lua tu dupa consum, asa va apaucati fara sa va doara capu, sa va faceti singuri probleme.

La tine cum spui ca esti politist, ai face asa ceva laughing adica de vezi consumul mai mare sa incepi sa desfaci sa umbli pe la masina, chair de nu aopare nici o lumina sau nu simti nimic rau.

Cum spun, is multi care asa fac, se baga in multe rahaturi, ca asa au vazut ei pe Youtube, ca asa fac altii si mai stiu eu ce idei de astea total pe linga.
Referitor la prioritati, e bun, aici gindesti bine, masina nu este o investitie buna, dupa ce ai luat-o, deja pretu s-a dus in jos, se devalorizeaza pe zi ce trece.
Dar nici sa ma apuc sa vin eu sa fac improivizatii la masina, sau mai stiu eu ce desne eanimate, dao la jalea, masina sa te duca sa te aduca unde ai nevoie, Mai ales scu ca esti om insurat laughing pai gata, nu mai merge cu masina iiubita ta, ai nevasta, trebuie sa ai grija de nevasta, mamsina las-o asa cum este ea din fabrica.

Cum am spus in alt raspuns, de nu ar avea navigatie, sensori de parcare, camera alea merita ca te ajuta intr-adevar, functiile alea ar trebuie bagate obligatorii la orice amsina.Plus faruri xenon sau led, nu stiu de ce guvernrle nu obliga fabricantii sa faca asta, mai ales la lumini.

Lumina la masina este foarte importanta, eviti accidente, asa cand vezi unele cu bechiuri chioare, nici nu vezi pe unde circuli, alea halogen asa sunt, am avut si eu asa.

O lumina bune este ceva pentru siguranta circulatiei, a oamenilor,.Dar ei pun alte rahaturi pe masini.

Daca spui de amicu ala, de ce nu intrebi pe el cea facut, ce anume trebuie.
Sau poti intra pe Youtube, scrii cum s-a vezi afisat consumul la masina din anul X modelul Y, vezic e rezultate gasesti, ce spun aia acolo.E bun daca cauti in engleza, ai mai multe sanse sa gasesti ceva.
Bafta

| Cupă_Daniel_1992 explică:

A fost un mod de a spune, Bobiță. Lasă gargara inutilă, că n-am chef de interesanți pe-aici.

| AurelAX a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Ai uitat '' '' analfabetule. bobita e tactu.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru AurelAX):

Să-ți bagi ghilimelele în c u r, că n-ai niciun rost pe-aici, bocciule. Te-ai băgat în seama fix ca lenjeria intimă în "Trebuci".

| AurelAX a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Mandru posesor de... Duster. P u li friciule!