| anonim_4396 a întrebat:

Salutare la toata lumea, ...Am si eu 2 intrebari, daca ati putea sa imi raspundeti la ele.

1.Am un motor enduro de 125cc el este mai micut de fel are roti mici, si intrebarea mea este : daca aș putea sa ii pun roti mai mari sa il fac mai inalt ca unul de 250cc sau 450cc? este posibil sa pot sa il fac mai inalt?

2.Cand merg cu motorul pe un drum denivelat cu gropi, si trec prin ele cu ceva viteza sau nu neaparat, atunci mi se stopeaza viteza ca si cum mi s-ar pune frana pe roata din spate? care este cauza si ce aș putea face sa rezolv problema?

Va Multumesc Astept raspunusuri din partea Dumneavoastra!

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Nu cred ca iti intra roti mult mai mari decat cele actuale. In primul rand nu iti permit furca fata si cadrul. Ar trebui schimbate prea multe pentru a putea pune niste roti sa spunem cu 5" in diametru mai mari, ceea ce face operatiunea ineficienta din punct de vedere financiar, mai bine il vindeti si cumparati un motor pe placul dvs.

2. Aici pot fi numeroase cauze. Asta se inatampla cand motorul e in sarcina sau si cand e in "frana de motor"? Dar la liber, cu mana pe ambreaj?

| Razvan543244 a răspuns (pentru Clujean25):

Numai atunci cand merg cu ceva viteza si dau de ceva gropi, atunci mi se franeaza roata spate

2 răspunsuri:
| Alin_Nicolae_1998 a răspuns:

Daca vrei neaparat sa fie mai inalt cumpara alt cadru si alte rotii! Gasesti pe OLX!