| AndrewR a întrebat:

Salutare!
O masina fiabila pentru familie, ce imi puteti recomanda pana in 3000 e, consum, piese accesibile, de preferabil benzina.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La bugetul ala, iti spun din toata inima sa eviti gama VAG, pe care o lauda ceilalti.
Motoare pe benzina foarte bune, gasesti la Renault. Studiaza varianta Scenic, eu nu ma pronunt, ca nu am mers cu modelul ala, dar am o parere buna despre marca. Evita 1.5 dci de la Renault, e slab.
Ce mai pot recomanda in bugetul tau, este Ford Focus 2, 1.6 benzina. Ai foarte mult spatiu si confort in el, iar motoarele alea au reputatie buna. Punctul lor slab este caroseria, la capitolul rugina. Verifica pragurile, dedesubtul si aripile, sa nu fie ruginite (sau reparate cu chit).
Evita Golf 5, ca rugineste, e inghesuit, iar motoarele pe benzina de la ei sunt mult mai slabe decat cele de pe Logan, de exemplu.
Nici Opel Astra H nu e o mare realizare, masina e destul de inghesuita, scaunele sunt rigide, iar motoarele pe benzina nu sunt mare branza. Mai bine dai 1500 euro pe o Astra G 1.6 benzina, alea sunt foarte reusite. Sau alegi diesel 1.3 sau 1.7, ca sunt mult mai ieftine la consum si intretinere, decat un 1.6 cu ceva km, care nu prea mai are compresie.
Opel Zafira A 1.6 e alta masina sub bugetul tau, care merita cumparata. Iti indrepti atentia la ele spre motor, sa nu bata, pentru ca majoritatea au rulaj mare. Te sfatuiesc sa eviti modelul cu GPL din fabrica, are niste complicatii enervante, iar instalatia trebuie modificata pentru a fi utilizata in Romania. Marele dezavantaj la cele cu GPL din fabrica, este evacuarea modificata extrem de prost, pe care o lovesti la orice denivelare.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Opel Astra.

| AFR81 a răspuns:

De Renault Scenic sunt eu foarte multumit. Ia in vedere si varianta asta.

| Liviu a răspuns (pentru AFR81):

Am eu scenic ll din 2005 - 2006 happy

| romeo78 a răspuns:

Chiar dacă voi fi înjurat de unii, luați un Logan MCV 2006-2012. Spațios, fiabil, piese de schimb ușor de găsit. La 3000 de euro puteți găsi un model străin, dar foarte vechi, epave de multe ori, iar piese de schimb, de obicei la dezmembrări găsiți. Iar, chiar dacă e un model, care nou, era economic, cu vârsta are consum și probleme mai mari!
Și, am citit, în ultimul timp, modele accidentate, reparate și vândute drept fără probleme.
Și, neapărat pe benzină, eventual cu instalație de gaz.

| alex495 a răspuns:

De la grupul VAG, vw, audi, skoda. Golf 4, passat b5.5, audi a4, skoda octavia, cam astea sunt cele mai fiabile in banii aia cu 1.9 diesel. Piese gasesti peste tot si sunt foarte rezistente, daca nu ma crezi pe mine te poti uita pe strada si o sa te convingi singur. Dacia are motoare de rahat, consuma mult pentru ce ofera si 1.5 ul e ok, dar nu se compara cu ce are competitia nemteasca. Si la bani tot pe acolo ajungi. Si pentru familie nu se recomanda benzina, dar daca stai intr-un oras gen Bucuresti recomand o masina nu de familie, ceva berlina sau hatchback cu 1.4 benzina ( 75 de cai) sau 1.6 ( 100-120 de cai). Consum sub 8, si fiind motoare aspirate sunt ieftin de intretinut

| Ezic a răspuns:

Iti recomand o skoda fabia sau daca mai investesti 2000e iti recomand un vw touran e perfecta ot familie este incapatoare, fiabila