| Alyna_6570 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu parcarea pe sens opus. De exemplu, am trecut peste line discontinua si am parcat pe sensul opus de mers, fara ca sa incurc circulatia. Mentionez ca am parcat in fata casei. Problema este ca am fost vazuta de un politist care a vrut sa imi dea amenda, dar am scapat doar cu 2 puncte de penalizare. Voi ce parere aveti? Nu ai voie sa parchezi pe sensul opus? si mai erau 2 masini parcate asa insa a zis politaiul ca nu are pe cine amenda. Mai mult decat atat, pe sensul meu nu aveam unde parca deoarece erau troiene de zapada. sad

Răspuns Câştigător
| PirvulescuCosmin a răspuns:

Referitor la ultima intrebare : Evident ca ai voie sa intri intr-o curte straight face doar nu trebuie sa cauti un sens giratoriu... Si citeste raspunsul meu primul este cel corect. Nu te lua dupa zeii cu mersul pe sens opus laughing)...

9 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Pai..."puiu" cand te mai intalnesti cu nenea politistul tu sa-i faci cinste daca e in afara serviciului daca nu sa-i multumesti! din ce zici tu asta inteleg ca ar trebui sa faci! sti de ce!? hai ghici! practic ai circulat pe contrasens! nu conteaza 1-2 sau 100 metrii dar ai intrat ori pentru. asta sti care e pedeapsa!? hai ghiceste! ( sau mai bine ia codul rutier si mai citeste )

| a1doru a răspuns (pentru michael5813):

Pai.''puiu'',daca tu depasesti intr-o zona unde este lnie discontinua, inseamna ca ai circulat pe contra sens? hai ghiceste!rolling on the floor
ps.vezi ca ampermis de conducere de...45 de ani.si n-am platit o amenda!

| Alyna_6570 explică (pentru michael5813):

"Puiu" as fi apreciat raspunsul tau daca era lipsit de ironie. Am postat intrebarea aici tocmai pentru ca cineva sa ma lamureasca care-i situatia...ca politistul nu a prea facut-o. Daca stii asa de bine Codul Rutier, esti atat de amabil sa ma informezi si pe mine cu privire la pedeapsa? si nu ma mai pune sa ghicesc ca nu sunt la Gradinita,"puiu".

| michael5813 a răspuns:

@1doru eu inteleg ca a "tras" la bordura de pe sensul opus de mers pastrandu-si directia de mers ori asta nu prea seamana a depasire! oricum felicitari pentru. performanta : 45 fara amenda platita! ( acum nu stiu nu ai primit-o sau nu ai platit-o...)

| Alyna_6570 explică (pentru michael5813):

Mai am o intrebare: daca esti pe un drum cu circulatie in ambele sensuri si vrei sa intri in curtea casei, evident fara a incurca circulatia, nu ai voie sa treci peste linie discontinua pentru a intra in curte? ci trebuie sa mergi pana gasesti un sens giratoriu sau un loc unde poti sa intorci? rog sa raspunda doar ce-i care au raspunsuri pertinente...

| michael5813 a răspuns:

Mie sincer imi pare rau ca raspunsul meu a sunat ca si o ironie. chiar nu am vrut sa fie interpretat asa ci sa fie pe un ton glumet. cat despre intrebarile puse in comentul adresat mie chiar nu ma mai intereseaza! iti doresc numai bine!

| Alyna_6570 explică (pentru michael5813):

Atunci regret ca am interpretat gresit. Numai bine si tie!

| PirvulescuCosmin a răspuns:

Normal nu ar trebui sa iti dea amenda sau puncte de penalizare, atata timp cat intre tine si sensul celalalt de mers era LINIE DISCONTINUA. Dar sa nu fi fost nici langa o intersectie sau sa fi blocat vreo intrare/ iesire... Sau poate era semn pus cu oprirea interzisa! Daca ai evitat tot ce e mai sus si tot ti-a dat puncte de penalizare, inseamna ca politistul avea capsa pusa sa te avertizeze macar daca nu amenda.

| Alyna_6570 explică (pentru PirvulescuCosmin):

Multumesc tuturor de raspunsuri. Era linie discontinua,nu eram langa nicio intersectie,nu era semn de oprire interzisa si nici nu blocam nimic si erau si alte doua masini oprite la fel ca a mea, insa nu erau soferii. Deci nu stiu ce sa cred. Adevarul e ca era pornit sa ma amendeze, doar ca l-am rugat frumos sa nu o faca. In felul acesta am scapat doar cu puncte.