| eusebiu27 a întrebat:

Salutare TPU, pentru incepatori care credeti ca ar fi mai potrivita referindu-ma la piese si la cum se conduce skoda octavia 2 1.6 benzina sau opel astra h 1.6?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Octavia e un chin la parcari. Nu prea e ok pentru incepatori, din cauza asta. Partea buna la ea este confortul, are un spatiu foarte mare, suspensia reusita. Partea proasta este ca rugineste ca Loganul din 2004.
1.6 benzina e prea putin pentru ele, chiar si 1.9 TDI cu 105 cp e mic. Dar asta e bine pentru un incepator. Pentru cineva care vrea o masina de familie sau chiar calatorii de afaceri, masina aia cere 2.0 TDI pe ea.
Astra H e mai putin confortabila, dar pretabila pentru oras, usor de parcat. Nu are probleme cu rugina. 1.6 benzina e potrivit atat pentru oras, cat si pentru calatorii lungi. Se conduce foarte placut, finut (doar e Opel!).
Dintre cele doua, pentru incepatori este perfecta Astra H, avand si intretinerea usoara/ieftina.

| eusebiu27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Majoritate zic de skoda de aceeia am intrebat nu eram decis

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru eusebiu27):

Octavia e comparabila cu Vectra, si e cam mare pentru incepatori.
Astra e compacta, si nu are nevoie de motor mare, ca sa se miste bine. De aia ar fi mai potrivita.

| davidy a răspuns:

După părerea mea Skoda Octavia este mai buna, și prețul la piese este decent, însă ar fi mai bine Skoda Octavia 1.9 diesel, mai buna, mai economa.

| eusebiu27 explică (pentru davidy):

Da dar ma gandeam ca piesel al diesel sunt mai scumpe si eu fiind incepator nu prea ma gandeam la diesel

| PaulStudio a răspuns (pentru eusebiu27):

Skoda este peste Opel in general, are platforma de Volkswagen.
Daca nu faci multi km pe an este indicat sa iti iei benzina, este mai usor de intretinut, piese mai ieftine, este mai iute, ce ar fi este consumul dar daca chiar te deranjeaza asta o treci pe GPL.

O alta varianta este golf 5 1.6 benzina la fel fiabil si usor de intretinut