| ChevyCruze a întrebat:

Salutari la toata lumea. Clapeta admisie e tot una cu galeria de admisie? Ce marime trebuie sa aiba o galerie de admisie? a mea e lunga de 50 cm si inalta de vreo 25 cm. E ok? E prea mica?

PS: nu va ganditi la prostiilaughing)

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Clapetele de admisie se afla la intrarea aerului din filtru de aer in galerie. Nu este tot una cu galeria. Lungimea galeriei depinde de masina. Daca asa este facuta din fabrica e treaba producatorului. De ce te chinui?

| ChevyCruze explică (pentru Salontanul):

Uite: http://img.plici.ro/image/a1t. Asta ce reprezinta? Clapeta admisie sau galeria de admisie?

| ChevyCruze explică (pentru ChevyCruze):

Scuze, uite aici site-ul cum trebuie: http://img.plici.ro/images/2016/09/27/GalerieAdmisie1d3bfe.png

| Salontanul a răspuns (pentru ChevyCruze):

Aia-i galeria. Clapeta e mica precum un capac la borcan: http://www.e-automobile.ro/......ratie.html
Aia prinsa cu doua suruburi.

| relian a răspuns:

Clapeta de admisie este aia ce era pe vremuri in carburator daca stii cum arata unu.Ei astazi la majoritatea masinilor clapeta asta este electrica, electronica sa-i zicem asa.Adica tot clapeta este, doar ca este miscata nu direct de sofer cum era la carburator ci electric, controlata de calculatorul masinii.Clapeta cu motorasul ce o misca se afla intr-un corp nu stiu cum ii spune in lb romana, dar in engleza se num TROTHLE BODY.Ok deci aceasta piesa este montata de obicei in capul galeriei de admisie.Galeria asta este de fapt o piesa prin care aerul circula spre fiecare cilindru, mai exact spre supape.Galeria ta este exact cum trebuie sa fie, asta nu o faci tu, nu spui tu daca e buna sau nu, asa este baricata si nu tio poate face nimeni altcineva decat fabricantul masinii.Si masinile vechi cu carburator, acolo galeria era aia pe care se prindea carburatorul, doar ca in cazul asta prin galerie circula amestec, deci benzina si aer.La masinile de astazi prin galeria de admisie cirula de obicei numai aer, benzina fiind injctata direct in cilindru prin injectoare.Dar ambele sunt controlate de calculatorul masinii, astafel incit sa se realizeze un amestec cit mai bun.Si de ce vrei sa stii cum arata sau ce marime trebuie sa aiba?

| ChevyCruze explică (pentru relian):

Pentru ca la Chevrolet Cruze-ul meu mi sa fisurat galeria si am comandat alta noua, iar cand mi-a venit, a venit intr-o cutie avand 2 kg (galeria de admisie e din plastic), iar mie mi s-a parut prea usoara si mai ales prea mica, avand in jur de 50 cm lungime si 25 cm inaltime...fiind exact aceasta din poza http://img.plici.ro/images/2016/09/27/GalerieAdmisie1d3bfe.png. Pe factura scrie Clapeta admisie, dar banuiesc ca e o greseala si e galeria de admisie aceasta...nu? Eu ma asteptam sa fie mai mare si mai grea:)))

| ChevyCruze explică (pentru ChevyCruze):

Ai poza mai sus...ca vad ca nu imi deschide link-ul asta cum trebe...http://img.plici.ro/images/2016/09/27/GalerieAdmisie1d3bfe.png

| relian a răspuns (pentru ChevyCruze):

N-are cum clapeta sa fie asa de mare.Clapeta e mica ar incapea intr-o cutiuta.Nu stiu ca nu se deschid ce ai dat tu.Dar clapeta de acceleratie e ceva asa ca forma sa-i zic. Uite aici la Solontanu este un link si daca deschizi arata o claeta de acceleratie, ei aia e clapeta de acceleratie.Aia toata.Galeria e mare e din plastic la unele masini.Clapeta e din aluminiu corpu deci n-ai cum sa le incurci.E ca si cum ai avea un borcan si o tava din aia mare de cuptor de facut stiu si eu mincare dar mare.Nai cum sa nu-ti dai seama.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si eu am galeria de admisie din plastic.
La 1.8 turbo are cam 2 kg si are cam 50cm cu 25
Clapeta cu corp cu tot are cam 1kg dar este mult mai mica, cam 16cm pe 14