| Andrwi a întrebat:

Se poate incarca o baterie de scuter de 12v si 9 Ah cu un incarcator normal de 12v folosit la încărcarea bateriei unei bormasini sau a unui leptop sau se poate incarca doar cu redresorul.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de un redresor care să poată livra la ieșire cam 14, 5 V la circa 500 ma. Dacă vreunul dintre cele enumerate de tine oferă valorile astea (ceea ce mă cam îndoiesc), îl poți folosi. Dar mai bine iei un redresor normal.

| Andrwi explică (pentru mihai69):

Dar daca folosesc un potentiometru/rezistenta sa limitez curentul la 14v ar putea merge?

| blAster85 a răspuns (pentru Andrwi):

Nu zic ca nu ar merge in principiu ceea ce conteaza mai mult is amperii, daca is mai mari decat trebuie se poate strica bateria, daca is mai mici atunci trebuie lasata un pic mai mult, nu mai stiu exact cat % trebuie sa aiba un incarcator pentru 9A.cel pentru 12 poate fi mare, eventual sa lasi mai putin materia.

| mihai69 a răspuns (pentru Andrwi):

De obicei se folosește o rezistență neliniară pentru limitarea curentului - adică un bec. Dar dacă nu poți să livrezi valorile de mai sus, poți să strici ori bateria, ori sursa, ori pe ambele.

| blAster85 a răspuns:

Incarcatorul de laptop are cam 19v in general si variaza miliamperii, cu cel de bormasina depinde de miliamperi si volti.de ce nu pornesti scuterul si dai cateva ture si se incarca.

| Andrwi explică (pentru blAster85):

Problema este ca bateria este legata la alt ceva si se poate incarca doar prin calblu.