| Catalion a întrebat:

Sunt curios. Daca cuiva i-a expirat dosarul scolii de sofer si vrea sa dea iar de carnet la o alta scoala, o sa se stie? Apare intr-o baza de date si noua scoala afla?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dosarul scolii de soferi?
Nu face sens intrebarea ta, este tare greoaie exprimarea!
Probabil vrei sa spui ca tie ti-a expirat dosarul, nu scolii i-a expirat.
Dar ma rog, poti sa scoti dosarul de la scoala unde ai fost, sa-l depui la alta scoala, dar trebuie sa faci din nou cursurile cu scoala urmatoare, si sa platesti din nou.
Examinarea se face la Politie, dupa ce ai incheiat cursul si scoala iti completeaza dosarul.
Trebuie avut in vedere si analizele medicale care au expirat probabil si trebuiesc facute unele noi.

| Catalion explică (pentru Violleta2022):

Deci, pe scurt, daca mi-ar expira dosarul, pot sa aleg o noua scoala si pot sa nu spun nimic si instructorul nou nu are de unde sa stie ca mai facusem o scoaloa de soferi in trecut. Trebuie sa iau totul de la capat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catalion):

De ce nu?
Ai putea sa-ti retragi dosarul si sa mergi la alta scoala, fara sa dai raportul nimanui.
Bineinteles ca trebuie sa preiei totul de la capat, analize, inscriere, ore de legilatie, traseu, tot!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La scoala de conducere nu "se da" de carnet, doar se invata legislatie rutiere si conducere.
Examinarea se sustine la Serviciul de permise.
N-am auzit sa existe o baza de date a tuturor scolilor de conducere din Romania. De altfel n-ar avea nici o importanta ca se afla ca ai facut o scoala de conducere.

| Intruder19 a răspuns:

Nu esti obligat sa faci din nou scoala de soferi la aceeasi scoala, cu vechiul dosar te duci la ce scoala vrei si o sa fii din nou inscris la ce scoala vrei. Nu exista nici obaza de date.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cei de la scoala nu vor stii.
Oricum trebuie sa faca dosaru iar si nu vad unde ar fi problema daca ar sti cineva, tot aceiasi procedura e.