| Cosminel1192 a întrebat:

Sunt la scoala de soferi. Sunt obligat sa merg la cursurile teoretice sau pot sa invat saptamana asta casa si saptamana viitoare sa merg sa dau pretestarea? Imi e mai simplu sa invat acasa si sunt mai atent.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa fii prezent la cursurile de legislatie. Doar daca te intelegi cu profesorul, sa te puna prezent, poti lipsi.

| Cosminel1192 explică (pentru Ioandelasal):

Pai mie mi-a spus doamna de la scoala ca nu trebuie sa merg cu buletinul, merg pur si simplu acolo. Cum se face prezenta? Trebuie sa ating numarul de ore ca sa dau pretestarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosminel1192):

Si eu ti-am spus ca trebuie sa mergi cu CI?
Ti-am spus doar ca trebuie sa fii prezent la ore.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa fii prezent la ore. Profesorul de legislatie, la finalul cursului da niste chestionare elevilor, in baza carora ii considera sau nu, apti pentru a continua scoala, spre cursurile de conducere.
Fara semnatura profesorului de legislatie nu poti face conducere, si nu te poti prezenta la nici un examen.
Consider ca e important cursul de legislatie, ca ti se explica mai mult decat scrie in carti. Acasa inveti doar legi, acolo ti se explica si practic.

| MariusF23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde de scoala. La mine puteam sa stau acasa linistit, nu se punea absent, nimic, am inceput conducerea mai repede decat teoria laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

Eu am facut conducere dinainte de a fi inscris la scoala laughing
Iar legislatia n-am facut-o deloc, nici nu stiu cine mi-a semnat dosarul... Asta pentru ca ma cunosteam cu instructorul, si oricum stiam destule, mai ales in materie de legislatie.
Dar pentru cine nu stie soferie (nu ma refer la conducere), cam asta e procedura, si asta se impune, d.p.d.v. legal.

| MariusF23 a răspuns:

Iti vorbesc din prisma unui absolvent recent de scoala de soferi. Orele de teorie mi-au fost de mare ajutor, desigur datorita faptului ca profesorul era foarte de gasca, dar de asemenea nu a fost ora in care sa nu puna intrebari din chestionare si/sau sa explice diverse situatii din trafic. Plus ca prin orele de teorie iti faci o idee ce e esential de invatat, ca nici eu nu am invatat chiar tot, si am luat din prima, si sala si orasul. Testarea la scoala o dai abia dupa ce iei 26 de 10 ori la rand pe site-urile de chestionare. Eu asa am facut. Bafta!

| Cosminel1192 explică (pentru MariusF23):

Initial am crezut ca ma pun ei sa iau 26 de intrebari laughing

| AliLina2 a răspuns:

Pai trebuie sa fi prezent, profesorul o sa isi noteze orele intr-un vocabular(ceva in genul)si te pune sa semnezi ca ai fost prezent.

| Ionuț_David_1999_gCMb a răspuns:

Ce pot face dacă nu am fost deloc la legislație? Mâine am pretestarea...