| adrian_4038 a întrebat:

Taxa timbru de mediu. buna ziua tuturor, are cineva idee cam cat ar costa taxa de timbru la un opel astra 2001, motor 2000 diesel, euro 3, emisii 124 g/cm3 adusa din Germania? vreau sa raspunda cineva care stie nu sa imi dea calculatoare dp net pentru ca fiecare arata in felu lui. am incercat deja asta. cineva care stie sau a inscris...va multumesc

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te lua dupa alte calculatoare, vezi calculatorul oficial ANAF, dupa acesta se calculeaza timbrul de mediu:
http://static.anaf.ro/......_2013.html

| Arthur a răspuns (pentru Ioandelasal):

Maestre, dacă îmi permiteţi, este identică formula de calcul până la ultimul cent.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arthur):

Tot ce se poate, nu ma intereseaza si nici n-am verificat, doar ca totdeauna este bine sa folosesti calculatorul oficial, este sigur si va da acelasi rezultat.

| Arthur a răspuns (pentru Ioandelasal):

Maestre, un om care lucrează sau a lucrat cu legea e bine să verifice mai întâi dacă afirmaţiile cuiva sunt exacte sau nu, reale sau false.
Să înţeleg că, de exemplu calculatorul de la www.avocatnet.ro e defect sau aiurea, sau de pe alte site-uri ( pe care le-am vizitat spre comparaţie ).
Sursa este aceeaşi pentru toată lumea şi anume : www.monitoruloficial.ro.
Nimeni nu riscă rigorile legii postând informaţii false.
O zi bună!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arthur):

Nu inteleg de ce te-ai simtit lezat de raspunsul meu.
N-am afirmat ca n-ar fi bune calculatoarele celelalte. La urma urmei nici n-are importanta asta, utilizatorul va obtine o suma informativa, important este ce va calcula organul fiscal si acesta va folosi calculatorul oficial.

| Arthur a răspuns (pentru Ioandelasal):

Maestre, era o mică problemă de nuanţă răspunsurile fiind consecutive.
Sunt direct interesat de temă deoarece am şi eu de trecut la rândul meu acest test al nervilor şi neputinţei.

| onasis1961 a răspuns:

689 euro dacă are între 11-12 ani vechime, nu ai specificat luna
http://www.auto-bild.ro/calculator-timbru-de-mediu-2013

| adrian_4038 explică:

Pe autobout si pe anaf da taxa de 300e, asta cu emisii de 124. nu stiu exact cat emite mai exact nu este masina mea, este anunt pe net....in anunt scrie 124g/cm3

| Eleanor164 a răspuns:

Esti sigur ca emisiile sunt de doar 124g?