| andy14 a întrebat:

Un kawasaki er5 cu 37kw si cu raport greutate/kw este 0.19 se poate conduce cu a2?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru incadrarea intr-o categorie un autovehicul trebuie sa indeplineasca toate caracteristicile prevazute de lege, in acest caz puterea motorului si greutatea si acea motocicleta nu indeplineste conditia de putere, asa ca este nevoie de categoria A.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"