| hp8510p a întrebat:

Un motor Opel din 2003 1.2l benzina e normal sa se auda ca un diesel?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e normal, dar se intampla des.
Zgomotul vine de la intinzatorul lantului de distributie, multe fac asa.

| hp8510p explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am fost la service cu ea... ziceau ca sigur este un defect dar in prima faza sa schimb uleiul cu unul mai gros apoi sa vad daca mai face asa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru hp8510p):

La pornire, uleiul e foarte gros, mai ales daca e rece si afara.
Daca iti tacane cu motorul rece, degeaba ii bagi ulei mai gros.
Verifica km la care trebuie sa schimbi distributia, sau mergi la un mecanic sa se uite la lant si intinzator. Daca lantul e bun, poate cumperi doar intinzator, sa scapi de zgomot.
Stiu cum suna acel zgomot, ca am avut multe 1.2 din alea pe mana, si nu are cum sa fie de la tacheti, e mult prea puternic zgomotul.

| hp8510p explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am schimbat uleiul(trebuia mai subtire nu mai vascos) si nu mai face asa.In primele 5 secunde dupa ce o porneam se auzea foarte tare(motorul cald sau rece) si acum nu se mai aude.Dar tot are o tacaneala usoara la relanti

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ii bat tachetii.

| marin81 a răspuns:

Nope/ Probabil se aude sunetul facut de tacheti/ oricum verifica ulei apa si toate cele

| CM_Cosminel_1999 a răspuns:

1,2 benzina? Are ceva sigur