| Smedoiu_Andrei-Alexandru_1993 a întrebat:

Va salut! am o intrebare, de fapt mai multe....am un chevrolet kalos 2004, cu sistemul lui incorporat blaupunkt, se aude destul de bine pentru un sistem de 10 anilaughing am un amic care vinde un subwoofer magnat subtech230 sau un subwoofer auto jbl...bun acum vine problema, pot lega subwooferul la boxele din spate? sau este mai complicat? imi puteti explica cum montez un subwoofer la un sistem stock? nu vreau sa dau mai mult de 400 lei instalatia. avand in vedere ca subwooferul este 300 lei! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti pune subwooferul direct la boxele masinii, iti trebuie un amplificator separat pentru el.
Semnalul ar fi recomandat sa-l iei direct din spatele radioului, de la mufele RCA sau ce conectori ai de acolo, pentru semnal pre-amplificat.
Ca sa iei semnalul direct de la boxele masinii, trebuie ori statie cu intrare pentru semnal amplificat, ori adaptoare high-low, dar calitatea sunetului nu e prea buna, cea mai recomandata solutie e cea cu semnalul direct din HU, cu cablu 2xRCA ecranat.
Daca ai 400 lei disponibili pentru statie si cabluri, te incadrezi linistit. O statie bunicica e 200lei sh, iar cablurile le gasesti pe la 150 lei noi.

| Smedoiu_Andrei-Alexandru_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am exprimat prost, vreau sa zic ca am decat 400 lei pentru tot, asta incluzand subwooferul..si momentan asta voiam sa fac sa leg la boxe din spate si cu timpul imi iau si o statie, faza e ca, casetofonul e vechi si...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Smedoiu_Andrei-Alexandru_1993):

Atunci orienteaza-te spre un subwoofer mai simplu, ca sa iti poti cumpara si statie si cabluri banii aia.
Fara statie nici nu te gandi sa-l pui.