| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Voi ce "fixuri", obiceiuri, etc etc aveti cand conduceti? Eu unul de ex nu ajut deloc in trafic (sa schimbe banda, sa intre si el in coloana, etc etc) masinile de Bucuresti si Ilfov pentru ca au un stil de condus foarte nesimtit, forteaza benzile ca ultimii oameni si depasesc coloanele pe linia de tramvai si la capat stau cu "saru mana" ca sa fie lasati inapoi pe banda (stiu ca mai sunt si altii care fac asta dar astia ridica nesimtirea in trafic la rang de arta) si alta chestie pe care o evit s-o fac e sa o fac e sa ajung in spatele unei masini care e condusa de o femeie. Bai n-am nimic personal cu femeile dar majoritatea au un fel de-a merge de *ut tot traficul, merg incet, cand au vazut culoarea galben la semafor calca frana de zici ca s-ar topi daca trec pe galben la semafor (vorbesc de cazurile alea in care nu poti sa opresti, sa incetinesti, etc etc... da ele opresc chiar si asa)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te uiti la statistici, barbatii sunt de fapt cei mai prosti soferii care comit cele mai multe ilegalitati si accidente.
Eu spun sa respecti regulile de circul si sa acorzi prioritate conform legislatiei rutiere, ca risti sa faci accident si sa-ti nenorocesti sanatatea ori a ta, ori a altora.
Lasa frustrarile din trafic, ca asa-i tempearmnetul omului coleric, si fara creier, care risca pana este lovit sau pana loveste el, dupa care invata si se potoleste.
In trafic nu-i nevoie sa te iei la intrecere cu soferitele, ci sa-i considerti pe toti soferi, pentru ca asta sunt, fiind mai important sa respecti regulilele de circulatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am niciun fix, ma adaptez traficului ca sa nu fiu si eu un dop in plus doar ca imi place mie sa fac dreptate.
aaa, daca dau peste un nesimtit si il pot face sa astepte fara sa incurc altfel traficul... gen sa nu il las sa reintre in coloana dupa ce a facut slalom pe linia de tramvai da...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Primul "fix" ar fi sa evit folosirea masinii acolo unde bicicleta sau mersul pe jos sunt mai rapide. Altfel incep sa povestesc si eu ca a schimbat unul banda si a oprit o femeie la galben.
Eu las pe cate unul sa iasa de pe strada laturalnica, daca merg in limita legala ma dau pe banda 1 sau pe drumuri cu o banda/sens ma trag mai spre acostament, ca sa se poata asigura cei din spate, sa depaseasca.
Uneori ma apuca sicanatul, cand intalnesc constipati care merg doar pe banda 2, cu viteza mica. Le iau fata din toata inima, pregatit sa le dau si RCA-ul, daca e nevoie. Claxonez lung cand franeaza cate o vita si merge 20m incet fara semnal, apoi face dreapta. Uneori ma bag dupa ei, sa le spun ca "nu functioneaza" semnalul, dar de obicei se grabesc.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu conduc dar cand merg undeva sunt mai rau decat soferul laughing.
În general am o problema cu viteza exagerată dar in special
cu soferul ce nu realizeaza ca una e sa mergi pe un drum drept cu 100/120 si alta e sa intri in curbă cu aceias viteza.De aceia de fiecare dată când urmează o curba am obiceiul de a repeta asa informativ "putem sa încetinim asa un pic, ca nu am pofta de iarba azi".

Si eu am o problema cu unele femei.Adica nu am treaba cu cine isi ia permisul dar totusi... faptul ca merg încet pentru mine e ultima problema având în vedere că pe o stradă întreagă goală o vacă a reușit să imi agate masina.O vedeam cum se apropie tot mai mult si nu înțelegeam de ce fiind toata strada goală ea trece prin parcare aproape.Sau cele ce parchează la supermarket in mijlocul parcări la vreo 5 metri de bordura, ca si din astea vad, ca sa nu mai spun de alta ce conducea o ditai duba cu care a si intrat in curba cu viteza aproape urcand pe noi ce asteptam sa iesim.Noroc cu bărbatul ei ca si-a incalcit mâinile după volan sa o redreseze ca ieșea nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu evit sa am in fata o masina condusa de o femeie.

Răspuns utilizator avertizat