| Florian20405 a întrebat:

Volkswagen Polo 1.2 2003 vs Seat Toledo 2001-2002 1.6 ce alegeti?
Ca si rezistenta (PS stiu ca vw e mai tare ca seat dar vreau comparatie intre 1.2 si 1.6) care e mai fiabil

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Seat face parte din volkswagen, precum skoda, audi... deci ce motoare vezi pe volkswagen, alea le vezi pe seat, skoda, unele pe audi. asa cred ca un polo ar fi mai bun asa per total dar un 1.6 bate foarte mult la putere un 1.2 adica pe cand cu 1.2 cand apesi pe acceleratie si masina nu face mai nimic, la 1.6 cand ai apasat simti ca pleaca, totusi, depinde de tine cum intretii masina, de exemplu, daca intretii o dacie te poate tine mai mult decat o masina germana ce o intretii mai putin.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot motorul la Polo e mai bun pentru ca e marca germana, spaniolii nu depasesc fiabilitatea germaniilor in durata motorului si posibilele avarii care apar in timp. Nu conteaza capacitatea ci atentia si calitatea acestuia, doar ala 1.6 consuma mai mult decat 1.2 stii si tu.

| Florian20405 explică (pentru mgtow):

Sincer fara suparare tu stii ce vorbesti?
Seatul este un audi mai ieftin.
Seatul are motor volkswagenwinking
la consum tot aia e ...stiu eu, ma rog, ce raspuns mi-ai dat...

| mgtow a răspuns (pentru Florian20405):

Daca motoarele erau 1.2 ambele consumul era acelasi, dar spaniolii fac motoare seat pentru masinile lor. Posibil vechiul proprietar a schimbat motorul.

| Florian20405 explică (pentru mgtow):

Aoleuuu....nu o sa-ti mai iau in considerare nici unul dintre raspunsuri.La categoria autoturisme esti praf fara suparare.
Ai auzit de grupul VAG?(raspund eu pentru tine:nu)
Grupul Vag face parte Volkswagen Audi Seat Skoda(au aceeasi platforma, acelasi motor, aceleasi elemente de caroserie exceptand designul.
Bugatty daca nu stiai are motor de volkswagen, este prin parteneriat.Din acest grup face parte si Porche insa nu cred ca are motor vw.
Bafta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

N-au toate aceleasi platforme si aceleasi elemente de caroserie. Coincid doar motorul si transmisia (lucru cel mai important la o masina)

| mgtow a răspuns (pentru Florian20405):

Praf esti tu, pentru ca nu stii mersurile fabricarii marcii seat in Spania. De mult am vazut ca pui multe intrebari aiurea cine stie ce pustan esti poate nici permis nu ai laughing

| RB26DETT a răspuns (pentru mgtow):

Seat face parte din volkswagen, precum skoda, audi... deci ce motoare vezi pe volkswagen, alea le vezi pe seat, skoda, unele pe audi. asa cred ca un polo ar fi mai bun asa per total dar un 1.6 bate foarte mult la putere un 1.2 adica pe cand cu 1.2 cand apesi pe acceleratie si masina nu face mai nimic, la 1.6 cand ai apasat simti ca pleaca, totusi, depinde de tine cum intretii masina, de exemplu, daca intretii o dacie te poate tine mai mult decat o masina germana ce o intretii mai putin.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ceea ce nu inteleg eu este cum reaq compari tu Polo cu Toledo, e ca si cum ai compara mere cu caise...
Si ca raspuns, as alege Toledo fara sa stau prea mult pe ganduri. Dar mai bine decat un Toledo, daca ar fi sa raman strict la grupul VAG as alege Skoda Octavia (spaniolii sunt un neam puturos, mai mare incredere am in cehi). Dar dupa anul 2000 toate se fac prin India, Kazakhstan, Turcia s.a.m.d (nu prea se mai fac masini in Spania si Cehia)

| Florian20405 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asta care il am eu este fabricat in Spania.Detin si o skoda fabia, acum sa vad intre toledo si fabia care o sa o tin, ramane de vazut. Octavia a fost un model reusit stiu si eu.
mersi de raspuns, daca il dadeai mai devreme iti dadeam tie funda.La capitolu VAG stiu cam toate bubele, am vrut sa cer parerea, nu sunt praf cum zici "sofer", dar ma rog nu-l bag in seama, vad ca el crede ca seat are motor facut de spanioli.(Motor VW GOLF 4 AUS il am eu)