| cremita a întrebat:

Vreau sa cumpar de craciun cadou la viitorul sot niste chei tubulare si normale happy plus o cheie cu clichet sa le foloseasca la masina dar nu gasesc un site care sa aiba in set fara capete de surubelnita ca are deja 2 seturi cu ele.stiti pe unde as putea gasi? si care sunt dimensiunile ce trebuiesc la masina? happy multumesc.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca are deja seturi cu capete surubelnita (imbus, torx s.a.m.d.), banuiesc ca are si clichet mic pentru ele (1/4"), asa ca as recomanda o trusa pe 3/8", care e o dimensiune medie, pot fi si solicitate, si nici nu sunt mari. Urmatoarea dimensiune e 1/2" si e deja "brutala", majoritatea truselor din categoria asta au chei de la 13mm in sus, deci e utila doar pentru mecanica mai grea, mai ales ca antrenorul (clichetul) e mare si nu incape nicaieri.
Cam asta ar fi o trusa cat de cat utila: https://www.magazinulcuscule.ro/......-38-22-buc
Daca totusi crezi ca ar avea nevoie de ceva mai de forta (daca lucreaza pe sub masina, schimba bucse, pivoti...), ii poti cumpara una de 1/2". https://www.magazinulcuscule.ro/......a-77-piese
Eu cand am cate un surub intepenit, daca iau clichetul de 1/2", nici nu trag tare de el, si imediat il rup... Surubul, sculele Yato n-au treaba cu ruptul, cand depasesti limita se simt elastice la mana, nu sunt porcarii, nu se strica decat daca se forteaza aiurea clichetii mici.
Daca gasesti altceva interesant pe acel site (pe care il recomand cu incredere, sunt seriosi), daca ai posibilitatea, opteaza pentru tubulare bihexagonale, sunt mult mai usor de folosit decat cele hexagonale simple.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Https://www.magazinulcuscule.ro/......e-de-scule gasesti pe acest site tot ce ai nevoie legat de chei

| cremita explică:

Dar care sunt aproximativ dimensiunile la suruburi? Ca nu are rost sa iau de 40 daca nu are masina dimensiunea asta. multumesc