| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina cu nr.de Ungaria, este riscant? are revizia valabila1an, asigurarea 6 luni.acestea mai pot fi prelungite de mine daca voi face un contract de vanzare-cumparare? ce ar trebui sa verific la acte? la asigurare este trecuta ca la noi, data de inceput si sfarsit a valabilitatii sau o singura data, cum mi-a explicat cineva?

Răspuns Câştigător
| csintalan a răspuns:

Atentie la unele date se trece luna ziua anul, nu se prelungeste contractele de vanzari si cumparari, atentie la procurile speciale.

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

An cazul cand cumparati un autoturism din orce stat din Uniunea Europeana cum ar fi cazul dumneavoastra din Ungaria se antocmeste un act de vanzare cumparare pe o perioada de timp dorita, se face asigurarea la masina tot la fel pe o anumita perioada detimp, numerile de anmatriculare se ancadreaza la fel ca asigurarea.Aceste acte se antocmesc de obicei de firma care va vinde autoturismul.Vi se anmaneaza toate actele masinii, certificat de anmatriculare, cartea tehnica a masinii, care cuprinde starea tehnicade la fabricant si posesorii auto, cartea aparatului de radio an care se specifica codul aparatului an cazul deconectarii acumulatorului. Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi poate spune si mie cineva daca asigurarile la unguri sunt mai ieftine ca la noi?