| MariusF23 a întrebat:

Salutare. A venit timpul sa imi vand masina, si am o mica dilema. Masina e trecuta pe numele tatalui, din ratiune de costuri pentru asigurare. Intrebarea este daca eu pot face contract de vanzare-cumparare intre mine si tatal meu, apoi intre mine si cumparator? Cat de legala e treaba asta si ce acte imi mai sunt necesare? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce sa te complici?
Tatal tau poate face contractul de vanzare-cumparare si banii ii incasezi tu.

| MariusF23 explică (pentru Ioandelasal):

Problema e ca tata nu poate veni dupa mine. Eu stau in Bucuresti, ar insemna sa piarda 2 zile de munca, si nu isi permite.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariusF23):

In acest caz poate face o procura speciala, prin care te imputerniceste sa vinzi tu masina.
Procura o poate face la orice notar public din Romania si ti-o trimite prin posta.