| MariusF23 a întrebat:

Salutare. A venit timpul sa imi vand masina, si am o mica dilema. Masina e trecuta pe numele tatalui, pentru ca asigurare. Intrebarea este daca eu pot face contract de vanzare-cumparare intre mine si tatal meu, apoi intre mine si cumparator? Cat de legala e treaba asta si ce acte imi mai sunt necesare? Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este mult mai simplu sa faca tatal tau contractul de vanzare-cumparare.
Daca nu poate fi prezent poate sa-ti trimita o procura speciala in acest sens, o poate face la orice notar public din Romania.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ultima masina am cumparat-o asa: eu m-am dus acasa la proprietar (care nu era acasa), fii-su s-a ocupat de vanzare, proprietarul a vorbit 5 minute cu mine la telefon, si am facut contract intre proprietar si taica-miu. Practic am cumparat-o eu de la fiu-su, dar in acte am trecut numele parintilor.
Nu e tocmai legal, insa contractele astea nu sunt foarte importante, nu se mentioneaza nici martori. Sunt doar niste formulare, as putea spune.

| Oana92 a răspuns:

Nu ar fi mai simplu sa faceti contrac de vanzare cumparare direct intre tatal tau si cumparator? Ca va scuteste de acte, taxe si alte asemenea...Sau macar sa faca o imputernicire pe numele tau.

| MariusF23 explică (pentru Oana92):

Imputernicire doar verbala... nu poate veni cand vrea el, eu sunt intr-un capat de tara, el e in celalalt.

| suntserios a răspuns (pentru MariusF23):

Pai iti face o imputernicire si ai rezolvat problema mai usor. Daca e contract intre voi sau imputernicire tot trebuie sa fie prezent. Imputernicirea o poate face unde e el si sa iti trimita o copie nu e problema