| Furnicuta000 a întrebat:

Vreau sa cumpar un scuter pentru o ruda care sta la tara, sa faca naveta la serviciu in comuna invecinata. Nu are niciun fel de permis si am inteles ca pentru scuter nu trebuie. Am intrat pe olx pentru ca vreau ceva sh si la un pret mai mic dar nu ma pricep. Cam la ce ar trebui sa ma uit?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai inteles gresit, are nevoie de permis categ AM, alfel dosar penal.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Pai am un vecin care are un scuter si nu are deloc permis, pentru nimic, iar politia nu ii face nimic. Nu exista niciun model de scuter care sa nu necesite permis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Exista. Scuter electric.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșit, și la astea e nevoie de permis: https://www.autogeneral.ro/catetoria-am.html

| mihai69 a răspuns (pentru Furnicuta000):

A fost vreodată oprit în trafic de un echipaj de poliție și aceștia nu i-au făcut nimic, deși au constatat că nu are permis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Nu am gresit. Scuter electric care nu necesita permis exista.
Trebuie doar sa nu depaseasca viteza de 25 km/h prin constructie, precum modelul asta :

https://www.emag.ro/......DQT5XKMBM/

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Da, am vazut ca merge foarte incet cu el, ca si cu bicicleta numai ca nu pedaleaza laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca celui care vrei sa i cumperi nu are permis nu te mai chinuii sa arunci banii pe scuter sunt scumpe si nu o sa il foloseasca, o sa se strice scuterul stînd degeaba in ploaie soare zăpadă

| Alverto a răspuns:

Pai daca o iei logic... Cati nu ar avea scutere și câți nu ar face accident. Pentru că nu au permis? Permisul nu e o obligație pe cât e o necesitate.

| Mopmop a răspuns:

Daca nu are permis nu ii cumpara! Nu e vorba de bani sau ca sunt niste fiare imbinate. Daca fereasca sfantul face accident si moare sau omoara pe cineva, cum vei mai trai tu cu asta?
Daca tot vrei sa il ajuti da-i bani de permis si apoi poate de scooter...nu stiu, o parere.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Trebuie permis categoria AM.
Detalii importante aici: https://www.e-scutere.ro/stiri/legislatie-scutere