| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa iau o masina second, pe la 1000-1500 euro. Am de gand sa fac naveta cu ea cam 100km pe zi asa ca vreau sa consume putin. Ma gandeam ca ar fi mai economic pe bezina, dar nu sunt expert. Ce mi-ati recomanda, ce marca?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru asa o naveta, e ideala masina cat mai mica.
De exemplu, in banii tai, Renault Clio II 1.2 benzina sau un VW Polo 1.0 benzina. Sa nu iei Polo 1.4, ca te sparge la consum.
Daca vrei ceva mai maricel, trebuie sa apelezi la GPL.
Diesel bun in banii astia nu gasesti, ceva rezistent ar fi VW Golf 2 1.6 diesel, dar sunt 'tavalite' toate, iar piesele sunt scumpe. Plus ca e o vechitura.
Daca vrei ceva mai mare, Opel Vectra A 1.6i cu instalatie GPL, sau, daca reusesti sa gasesti in bugetul tau, Opel Astra G, diesel sau 1.6 cu GPL.
Te sfatuiesc sa renunti la ideea de a trece masina pe numele tau, pentru a economisi din buget.
Cumpara o masina inmatriculata in Romania, dar fara taxa platita, si fa un act la notar cu proprietarul (comodat), in care sa-ti 'imprumute' masina pe un termen de 30 de ani, de exemplu. La faza asta trebuie sa fii atent la asigurare, o vei prelungi pe numele proprietarului, deci daca el are 23 de ani o sa te cam "usture". Te uiti pe polita RCA valabila, sa vezi cat a costat.
Prin metoda comodatului, te sfatuiesc sa cumperi Astra G 1.7 TD/DTI/CDTI. Cel mai recomandat e DTI-ul, nu e pretentios la motorina, si e fiabil.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai economic ar fie diesel la atatia km zilnic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai economic ar fi pe GPL, daca ai posibilitatea sa alimentezi. Consumul este in jur de + 5-10% fata de consumul pe benzina, dar pretul/litru la GPL este jumate.

| Dintrebare a răspuns:

Nu gasesti diesel care sa fie ok la pretu asta. Eu zic sa cauti ceva model de la VW (Polo sau Lupo)