| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

VW: Golf4 sau Passat? 2001-2003
si de ce?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Categoric Passat.
Am detinut si Golf4, Bora, si Passat, ce zic e din propria experienta.
In primul rand pe partea de tabla Passat-urile sunt mult mai bune fata de Golf, tabla e galvanizata, are acele protectii din plastic la praguri motiv pentru care nu ruginesc.
Daca vezi un Passat cu rugina pe la aripi, cel mai probabil a fost avariat si reparat cu elemente de producator, tabla aia de fabrica nu rugineste cu una cu doua.
Mai departe, pe partea de motorizari sunt mult mai bune si mai fiabile fata de cele de la Golf, cel putin cele diesel 1.9.
Iar pe partea de dotari, din nou, Passat-ul are standard AC, 2 geamuri electrice, oglinzi electrice si ESP, in timp ce la Golf aceste dotari sunt deja obtionale.

Singurul dezavantaj pe Passat ar fi in principal suspensia pe fata care e destul de complexa si costisitoare.
Insa daca vrei sa pastrezi masina un timp indelungat, scoti 2.000 de lei, pui brate lemforder si 100. 000km nu ar trebui sa mai ai probleme.

1 răspuns:
| Nimeni10 a răspuns:

As alege Passat pentru ca e o mașina mai spațioasă mai frumoasa, dar sa te aștepți sa bagi o căruță de bani in ea au peste 400. 000km.