| Lovelysmilee a întrebat:

Ajutor! Ce produs pot sa folosesc daca am parul ars de la placa si varfurile despicate. Va rog, help.

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna!
Si eu imi intind parul cu placa dar eu ama vut grija ca el sa nu se dezhidrateze in timp. Trebuia sa faci si tu acelasi lucri, stiu ca este greu sa renunti la placa dar iti sugerez sa o lasi 2-3 luni pentru ca in acest timp sa se regenereze.
In primul si in primul rand samponul pentru par deteriorat sa fie de preferat pe baza de musetel.
Balsamul-din cauza temperaturii foarte ridicate a placii parul este deshidratat in timp ceea ce face sa se ajunga la par ars si varfuri despicate, de asemenea balsamul sa fie unul hranitor pentru par deterioat.
Eu folosesc de ceva timp serul pentru varfuri despicate de la GEROVITAL PLANT iti spun ca acesta nu e serul minune ce va face ca varfurile sa numai fie despicate, acesta oarecum mai mult previne varfurile despicate deci cand vei relua intinsul cu placa sa iti cumperi acest ser.Eu sunt multumita de toate produsele de la aceasta firma.
De asemenea masca de par iti poti cumpara una din comert iti sugerez cea de la Syoss pentru par deteriorat sau de asemenea tot de la Gerovital.Toate acestea iti vor face parul moale si fin.
De asemenea tot cand vei relua procesul intinderuu cu placa sa te asiguri ca iti dai inainte intotdeauna cu un ser termoprotector tot de la Gerovital iti sugerez.
Pe urma ceara pentru par si ea iti face parul sa miroasa frumos si pastreaza intreaga zii parul drept, este folosit si ca fixativ dar asigura-te ca te dai foarte putin pe par pentru ca daca o sa te dai mult o sa para ca parul tau e nespalat.Ca sa te asiguri de sfaturile mele iti sugerez sa te duci sa iti tunzi varfurile 1-2 cm la o frizerita pe care o cunosti deoarece stii foarte bine daca ceri sa ti se tunda varfurile despicate ti se vor taia mai mult decat ceri si daca intr-adevar au fost bune sfaturile mele sper sa iti prinda foarte bine in viitor!
Sper ca ti-am putut fii de folos multa sanatate iti doresc.

5 răspunsuri:
| dyonline88 a răspuns:

Http://sfaturi.eva.ro/......tml...plus un sampon reparator.eu folosesc Elseve.e foarte bun. exista de asemenea si balsamuri si diverse solutii pentru protectie termica.

| adri16 a răspuns:

Foloseste o masca hidratanta! Daca ai parul uscat sau fragil, la fiecare al treilea spalat, inainte de a aplica samponul pe par, fa o impachetare cu ulei de masline. Se incepe de la varfuri si-apoi se continua spre radacina unde nu trebuie insistat prea mult. Prindel in varful capului, apoi infasural cu un prosop inmuiat in apa fierbinte si bine stors, timp de 15 minute.
Fa-ti o masca pentru intarirea firului de par! Se amesteca zeama de la o lamaie, ulei de masline si un galbenus de ou crud. Spala-te pe par, clatestete bine, apoi aplica pe par masca de mai sus pentru 30 de minute.
Incerca si masca pentru volum! Pentru ocrotirea elasticitatii si a rezistentei parului se face o cura cu urmatoarea reteta: 40 ml ulei de masline cu 20 ml de ulei de germeni de grau si cu o lingura de miere lichida. Se maseaza parul proaspat spalat, inca umed, cu acest amestec si se lasa 10 minute dupa care se clateste cu apa calduta. Rezultatele se vad inca de la prima aplicare.
Reteta clasica a samponului Caterinei de Medici. Amesteca 2 galbenusuri crude cu 1 lingura de coniac si 1 lingura de otet de mere si maseaza-te cu amestecul pe parul umed, apoi clatestete cu multa apa calda.
Foloseste cu incredere masca pentru regenerare! Pentru masca se amesteca: 1 galbenus de ou crud, ulei de ricin, vitamina A lichida si petrol/gaz, apoi se aplica pe par si se lasa circa 30 minute. Masca si samponul cu petrol se pot cumpara si din comert.

| LarriBia a răspuns:

Trebuie sa te tuzi si sa uiti de placa, asta e sfatul meu, funda?

| zambilici a răspuns:

Si eu am aceeasi problema de luni de zile. Daca il indrept o singura data deja trebuie sa ma tund. Eu am incercat tot felul de masti atat din comert cat si home made dar fara rezultata. Cel mai bine ar fi sa te duci sa iti iei din varfuri si sa folosesti gama repair de la wella...sunt cam scumpe produsele dar cu siguranta merita. Eu sunt foarte multumita de ele si le folosesc continuu de cand mi-am taiat cca 10 cm din parstraight face

| Liliu333 a răspuns:

Cel mai bine este sa nu il mai faci o perioada cu placa...la baie foloseste balsam de la elseve si mai ales ulei de masline...aaa.si apropo trebuie sa si iti tunzi macar un pic varfurilehappy Succes! Va merge cu siguranta!