| andrei12233 a întrebat:

Am mai pus intrebarea, asta! Si o sa o mai pun de o mi-e de ori, pan' primesc un raspuns ca la carte!
"Am si eu o intrebare.As cam vrea sa merg la solar dar...nu stiu sigur ce sa fac straight face unele prieteni/e ma sfatuiesc sa merg si imi spun ca va fi totul ok, altele imi spun ca sa nu merg, ca voi avea piele foarte rosie si ca va fi arsa si ma va durea rau... Mie unu cel mai frica imi e ca bronzul sa nu aiba un portocaliu de morcov pentru ca atunci am facut-o lata rau:-s.Eu am tenul destul de deschis iar vara chiar daca stau la plaja toata ziua nu ma bronzez decat putin si sincer as vrea sa prind si eu macar un pic de culoare.

Voi ce ma sfatuiti sa fac? Daca sunteti fete&baieti care fost la solar si ati avut tenul asa deschis ca al meu m-as bucura enorm sa lasati un mic raspuns happy:

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca iei decizia de a merge, gandeste-te ca in Australia de exemplu, s-au interzis solarele, datorita numarului foarte mare de cancere de piele generate de acestea.

Daca totusi mergi la solar ca sa te bronzezi, fa-o la putere foarte mica. Inrositul este un proces care apare cand te expui prea mult.

Dar daca ai aceasta problema, a unei piei albe si care se inroseste repede, eu personal nu as merge. Nu merita riscul contra beneficiului obtinut.

Pt ca, daca iese bine (adica usor bronz) o sa vrei sa il intretii. Si din asta vei face un fel de obisnuinta. Si asa apar si problemele.

Personal nu mi-ar pasa de ce spun altii. Dar mi-ar pasa de propria sanatate.

Eu as alege nu in cazul tau, datorita motivelor expuse mai sus.

In plus, tehnic vorbind, ultravioletele generate (daca sunt cu leduri) nu sunt sanatoase pentru piele deoarece sunt emise intr-un singur plan, in comparatie cu cele emise de soare, in toate planurile. Mai sunt si alte motive tehnice, dar asta pare cel mai important.

| MistretulPufos a răspuns:

Mai bine nu te duci, pielea ta este natural mai deschisa si daca te-ai bronza nu ti-ar sta la fel de bine, si apropo, daca pielea ta nu se bronzeaza ci se roseste la soare, evita cat poti de mult soarele pentru ca poti sa faci arsuri si chiar cancer la piele

| andrei12233 explică (pentru MistretulPufos):

Nu ma rosesc, ci ma bronzez dar nu chiar asa repede

| vladv26 a răspuns:

Du-te linistit. Prima data cand mergi te bronzezi putin, se observa doae daca te uiti mai atent. O sa ai pielea putin rosie dupa ce iesi din solar si inca cateva ore dar trece peate noapte. Trebuie sa mergi de mai multe ori ca sa se vada ca, chiar esti bronzat. Ai grija sa folosesti o crema. La cele mai multe solare este sa cumperi de acolo de la ei. Nu folosi creme din alea de plaja din aupermarket.

| Klandestin a răspuns:

Du-te ca pi2dele la solar, plin de bulangii.