| andrei12233 a întrebat:

Am si eu o intrebare.As cam vrea sa merg la solar dar...nu stiu sigur ce sa fac straight face unele prieteni/e ma sfatuiesc sa merg si imi spun ca va fi totul ok, altele imi spun ca sa nu merg, ca voi avea piele foarte rosie si ca va fi arsa si ma va durea rau... Mie una cel mai frica imi e ca bronzul sa nu aiba un portocaliu de morcov pentru ca atunci am facut-o lata rau:-s.Eu am tenul destul de deschis iar vara chiar daca stau la plaja toata ziua nu ma bronzez decat putin si sincer as vrea sa prind si eu macar un pic de culoare.

Voi ce ma sfatuiti sa fac? Daca sunteti fete&baieti care fost la solar si ati avut tenul asa deschis ca al meu m-as bucura enorm sa lasati un mic raspuns happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar despre faptul ca fiecare vizita la solar iti creste cu 30% riscul de cancer de piele nu ti-a spus nimeni? Inseamna ca nu prea ai prieteni adevarati care sa tina cu adevarat la tine si sa iti vrea binele

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea am auzut lucruri bune despre solar.
Radiiale pe care le emite nu fac bine pieleii, renunta!

| TrăieşteClipa a răspuns:

O sa arati ca un calamar prajit.

| Rakanishuu a răspuns:

O cunostiinta si-a distrus pielea mergand la solar. Nu stiu in ce fel, si prefer sa nu vorbesc prostii, dar era foarte revoltata.
In orice caz, eu te sfatuiesc sa o lasi balta. Astepti pana la vara, apoi intrebi un dermatolog care ar fi cea mai buna crema pentru bronz. Oricum, eu le recomand pe cele care au factor cat mai mare.

| andrei12233 explică (pentru Rakanishuu):

Cum ar fi?

| Rakanishuu a răspuns (pentru andrei12233):

Http://www.libertatea.ro/......99652.html
Dupa ce te-ai informat de pe site-ul asta, va fi mai bine pentru tine daca ti-o vei cauta singur. :)

| andrei12233 explică (pentru Rakanishuu):

Toti/toate,folosesc solarul happy

| PeFuga a răspuns (pentru andrei12233):

Scuze, acum am vazut ca esti baiat... Nu toti si toate folosesc solarul, ci poate doar prietenii tai clubberi. Ideea ramane aceeasi: solarul dauneaza grav pielii. Chiar un medic ti-a spus undeva mai sus cu cat creste riscul de cancer cu fiecare expunere la acele radiatii... Daca tii mortis sa fii maroniu la culoare pentru ca ti-e rusine cu pielea ta naturala, atunci mergi pe varianta de autobronzare in trepte. Sunt in comert creme nuantatoare (sau uleiuri) pentru corp care iti dau treptat aspectul de piele bronzanta. Eu am folosit asemenea produse de la Avon si am fost multumita. De la Nivea sau Dove nu m-au incantat pentru ca lasau pete si aveau textura greu absorbibila de piele. Tu poti insa sa cauti si alte firme de la care sa incerci. Dezavantajul este ca trebuie aplicata zilnic dupa dus, pe pielea exfoliata bine inainte. Avantajul este ca nuanta se pastreaza destul de mult, iar tu poti rari folosirea cand ai ajuns la nuanta pe care ti-o doresti.

| PeFuga a răspuns:

Bronzul cu tenta portocalie il capeti din cate stiu eu de la cremele autobronzante proaste si nefolosite corect... Altfel... daca vrei sa aiba si medicii oncologi de unde manca o paine, poti sa te duci fara grija! Daca tii la sanatatea pielii tale, stai cumintica pana vine vara si iesi atunci la bronzat ca tot omul (cu crema de protectie dupa tine, desigur).

| andrei12233 explică (pentru PeFuga):

A si pan'in vara sunt alb nu?