| DeEAஐ a întrebat:

Am mai pus intrebarea de vreo 2 ori nu stiu de ce nu a fost publicatasadsunt bruneta de 5 ani de zile, culoarea mea naturala este saten deschis, as vrea sa ma fac blonda:Xas vrea sa stiu daca imi decolorez parul o sa devina portocaliu? si ce perioada de timp trebuie sa treaca pana la urmatoarea vopsire? o sa imi stric parul? help pls

Răspuns Câştigător
| fluturas20 a răspuns:

Pai pentru inceput ar trebui sa treaca ceva timp de la ultima vopsire, dupa care ar fi mai bine sa-ti faci niste suvite blonde(cu decolorant) si cam dupa o luna, doua te poti vopsi ce culoare vrei si va prinde inca foarte bine. Ce e avantajos la lucru asta este ca nu iti distrugi tot parul ci numai o parte din el dar sa fi constienta ca indiferent de situatie decolorantul distruge parul din aceasta cauza eu una am apelat intai la suvite si timp de 2 luni l-am tratat si si-a revenit inca foarte bine apoi l-am vopsit, dupa care iar am folosit un tratament pentru regenerarea parului! Daca vrei cat mai repede atuncea iti propun sa mergi la un coafor si sa te lasi pe mana profesionistilor deoarece tu fiind bruneta si decolorand parul in intregime va iesi ceva gen culoarea morcovului si va trebui sa ramai cu acea culoare minim 24-48 h, pe langa ca iti distrugi parul in totalitate. Asa ca daca te grabesti mergi la coafor si e posibil ca cei de acolo sa-ti faca o decapare!
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

2 răspunsuri:
| DMuffin a răspuns:

Pai daca spui ca de abia te-ai vopsit (proces prin care parul tau deja a suferit mult) trebuie sa mai astepri o perioada inainte sa te vopsesti din nou. Iar daca vrei sa te faci blonda trebuie sa iti decolrezi parul inainte de vopsire.Numai ca trebuie sa alegi nuanta dea mai potrivita pentru tine pentru ca nuantele de blond pot fi inselatoare si nu uita ca daca alegi sa te decolorezi trebuie sa iei in calcul si cum va arata vopseaua asa ca documenteaza-ta, afla diferenta si intreaba un specialist daca potihappy Sper ca te-am ajutat.

| Pinkutza a răspuns:

Pai daca iti decolorezi parul se va face portocaliu, mai bine lasa-l sa creasca si nu-l mai vopsii brunet, ca o sa se duca vopseaua, si decolorantul arde parul foarte tare, nu te sfatuiesc sa il folosesti