| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte mare! Imi cresc unghiile pana la un moment dat cand mi se rupe o bucatica si nu mai am ce face si trebuie sa rup toata unghia. Stiti cumva vreun tratament sau ceva de genu pentru a anul mi se mai rupe unghiile?

4 răspunsuri:
| デイダラくん a răspuns:

Foltene

| Alien a răspuns:

Din cauza lipsei de calciu!
Organismul are nevoie de calciu pentru mentinerea sanatatii oaselor, pielii, parului si unghiilor!
Nu degeaba multe persoane care nu includ in dieta lor si produse lactate se plang de diverse afectiune, cauzate in mare parte de lipsa calciului in sange. Insa, exista si situatii cand nu este posibil consumul de lactate si ne referim aici la intoleranta la lactoza si atunci evident este nevoie de consumarea unor alimente bogate in calciu.
Migdalele contin mai mult calciu decat orice alta varietate de nuci, de asemenea sunt surse bune de fibre, acid folic, magneziu, potasiu si proteine.
Brocoli, Este bogat in calciu, fier, magneziu, potasiu si vitaminele C si E.
Smochinele
Sunt o sursa excelenta de calciu, fier, magneziu, potasiu si fosfor.
Pentru o asimilare mai usoara poti lua ca supliment alimentar si vitamina C!

| elenahd a răspuns:

Incalzeste intr-o craticioara cca 150 ml de ulei de masline extravirgin si stoarce zeama de la o lamaie (incalzesti uleiul atat cat poti tu suporta) si tii unghiile ca sa fie acoperite de ulei pana se raceste uleiul.Repeta aceasta operatiune zilnic timp de o saptamana dar in fiecare zi incalzesti acelasi ulei. In a doua saptamana mai adauga zeama inca de la o lamaie si repeti tratamentul inca o saptamana.In a III-a saptamana mai adaugi zeama de la o lamaie si eventual mai adaugi si niste ulei de masline daca cumva a scazut. In a IV-a saptamana mai adaugi zeama de la inca o lamaie. Fa acest tratament timp de o luna de zile dar de fiecare data unghiile sa fie curate, adica sa nu fie date cu oja sau lac incolor.Succes si atentie cat incalzesti uleiul sa nu te arzi daca gresesti si-l incalzesti prea tare.

| 1Laura a răspuns:

Manichiura clasica 10 lei
Protectie pe unghia naturala 25 lei
Aplicat tips cu gel 40lei
Pedichiura clasica 15 lei, cu gel 25 lei
Intretinere 30 lei
Ma pot deplasa si la domiciliu la cererea dumneavoastra. 0766548700