| roBieber a întrebat:

Hello!
Sunt fata, am 16 ani si as vrea sa-mi las si eu unghiile mai mari. Problema este ca, atunci cand cresc (unghiile) se ingalbenesc. straight face Nu stiti ceva tratament (e) ca sa nu mi se mai ingalbeneasca? Multumesc anticipat.
Bye!

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
Deci nu ştiu dacă obişnueşti sau nu să foloseşti lac de unghii,dar dacă foloseşti, cu siguranţă asta este cauza. Încearcă să foloseşti lac cât mai rar posibil, iar atunci când foloseşti pune întâi un strat de lac transparent.
Câteodată mi se mai îngălbenesc unghiile pentru că mi le masez cu ulei de floarea soarelui.Am auzit că ar îngălbeni, dar tot am folosit şi folosesc în continuare fiindcă într-adevăr întăreşte. Şi de aceea am nevoie de nişte tratamente de albire pe care ţi le spun şi ţie.
Aşadar, în general pentru albirea unghiilor se folosesc zeama de lămâie şi pasta de dinţi în diverse combinaţii:
1.Pur şi simplu iei o jumătate de lămâie şi îţi freci unghiile cu ea.
2.Amesteci o linguriţă de pastă de dinţi cu 2 linguriţe de zeamă de lămâie şi ţi acest preparat pe unghii câteva minute(5-10).
3.Îţi aplici pastă de dinţi sub unghie cu o scobitoare,stai aşa câteva minute, iar apoi îţi cureţi unghiile cu o perie de unghii.
Acesta din urmă poate părea mai complicat, însă nu e chiar aşa de greu pe cât pare.
Fă oricare dintre aceste tratamente zilnic pentru o săptămână şi ar trebui ca unghiile tale să înceapă să aibă o culoare mai frumoasă.
Succes! Sper să reuşeşti!
PaPa! wave

3 răspunsuri:
| Elena1994 a răspuns:

Este la oriflame un lac pentru aceasta problema.happy

| Dany_9065 a răspuns:

Pai le cureti bine sub ele si peste le dai cu oja...de ce culoare vrei si nu se mai vad galbene.E ceva logic.Iar fetele care poarta unghii lungi si naturale fara sa le dea cu oja folosesc un lac de unghii.

Nu iti recomand sa porti unghiile lungi fara sa le dai cu ceva peste.

| moschus a răspuns:

Baga-le intr-o baie de ulei mai caldut, Funda?