| zuzuliana a întrebat:

Am puncte negre (mai ales pe nas), ce sa fac sa scap de ele? Am fost si la cosmetica, dar tot nu mi-au disparut...As vrea sa am o fata curata si fina, dar din pacate am puncte negre si cosuri. Ce sa folosec pentru a avea un ten curat?

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
32 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Imi amintesc ca tratamentul la cosmetica pe care l-am facut impotriva cosurilor negre a durat foarte mult si a trebuit sa merg regulat la o saptamana sau doua timp de un an de zile. Apoi am avut pace un timp. Totusi ideea e ca trebuie sa iti cureti tenul cu produse speciale, pentru ca este un ten cu pori dilatati in care daca intra praful se infecteaza. Este in acelasi timp si un ten sensibil care nu suporta multe tipuri de tratamente. Trebuie sa mergi la un dermatolog bun unde cu tratamentul acestuia si impreuna cu cosmeticiana pana la urma vei scapa de punctele negre, dar va trebui sa fii atenta tot timpul pentru ca tipul de ten nu ti se schimba.

doiny
| doiny a răspuns:

Primul pas pe care trebuie sa il faceti atunci cand incepeti curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbeti apa cu musetel (are efecte antiseptice) si puneti-va deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii va vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarceti porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolati pe aratator un tifon cu care frecati tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa frecati excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si riscati sa va produceti singure rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun puteti freca tenul si cu malai.
De asemenea se poate prepara acasa o masca din cateva lamai (doua- trei), trei albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 de grade. Toate ingredientele se amesteca si lotiunea rezultata se aplica pe fata zilnic. Puteti pastra lotiunea in sticle bine inchise la loc racoros si intunecos, dar aveti grija sa nu o pastrati mai mult de o saptamana. Cantitatea de alcool folosita nu trebuie sa fie prea mare caci usuca tenul. Acest tratament nu trebuie aplicat mai des decat o data pe saptamana. La final, pentru inchiderea porilor, folositi o masca din lamaie si iaurt.
Gelurile abrazive, mastile pe baza de argila alba sau lotiunile tonice sunt totodata extrem de benefice in combaterea acestor probleme.
Tratamentele faciale ce constau in aplicarea direct pe fata a unor fructe si legume proaspete sau preparate ale acestora (sucuri, decocturi etc.) se pot dovedi foarte utile. De exemplu, puteti folosi:
Lotiunile cu suc de castraveti. Pentru prepararea lor aveti nevoie de cativa castraveti mari si alcool rafinat. Castravetii se curata de coaja si se storc bine, dupa care sucul obtinut este filtrat printr-o sita sau tifon si se adauga la urma alcoolul (200-250 ml). Lotiunea se lasa o zi in repaus si se depune un sediment. Acesta nu se foloseste, se preia doar sucul. Se pastreaza lotiune finala in sticle bine inchise la loc racoros si ferite de soare. Puteti aplica in fiecare seara aceasta lotiune, dupa o curatare atenta si blanda a tenului.
In cazul in care tenul nu este uscat mai puteti apela la un masaj delicat al tenului cu suc de lamaie proaspat inainte de culcare, fara sa va clatiti. Solutia cu pricina va avea timp toata noaptea sa actioneze. Dimineata clatiti fata cu apa rece din abundenta.
Un alt tratament bazat pe sucul de lamaie se dovedeste a fi foarte bun. Se amesteca o lingura de suc de lamaie cu o lingurita de lapte crud.
In farmacii se gasesc de ceva vreme produse cosmetice cu rol abraziv care inchid porii si elimina punctele negre. Plasturii pentru inlaturarea punctelor s-au dovedit a fi eficienti dupa mai multe aplicari.
Cremele cu AHA si BHA inchid porii si previn reaparitia punctelor negre. Aplicate strict in zonele cu probleme si asociate cu o crema hidratanta (care sa fie "non- oil") aceste creme dau rezultate foarte bune. Este bine sa verificati compozitia fiecarui produs pe care il cumparati ca sa nu contina substante comedogene.
Daca tratamentele de acasa nu dau rezultate, puteti merge la un salon de cosmetica unde lunar sa faceti un tratament pentru punctele negre si porii dilatati.
In cazul in care problemele tenului se complica, apar si zone rosii ori inflamatii (cosuri), este bine sa apelati la sfaturile unui medic dermatolog. Acesta, in functie de tenul vostru, va va prescrie individualizat lotiunile de care aveti nevoie.

| Swabia a răspuns:

O infuzie cu musetel e cea mai potrivita pentru puncte negre!winking

| monicaclaudia a răspuns:

Am mai zis despre problema asta
uff cum sa ma eplic. cum sa mai zis. aerosol ( infuzie de musetel ) zilnic. si curatarea fetei cu apa de cite ori ai ocazia.
Dar problema principala e. alimentarea, si toate fondurile de ten ( pe baza de grasimi ce alimenteaza puncturile negre )
incearca si schimbati modul de a minca cu evita grasimile, si prea multe mincaruri prajite ( evita sa te fardezi, si incearca sa iti dai cu pudra de talc iti usuca tenul ((.
deci : sa evitam toate cremele miraculoase asa ceva nu exista daca ar exista toti am fi cu un ten de papusi ((

| Mo a răspuns:

Exista la farmacie niste plasturi pentru puncte negre!

| Lasatunumele a răspuns:

Nu ti le scoate singura. Pe langa faptul ca e mult prea dureros, risti sa te faci cu o infectie de toata frumusetea. Eu mi-am luat din Germania un set de la Douglas, o spuma de curatare si o solutie calmanta. Si eu am aceiasi problema, pe nas imi apar foarte des, din cauza prafului. Ma dau cam la trei zile cu spuma aceea, si masez foarte bine - cca 1 minut - locurile unde stiu ca am puncte negre multe. Si dispar:) Uite cele doua produse de care vorbeam
http://www.douglas.de/......02420.html
http://www.douglas.de/......02418.html

| leluc a răspuns:

Pasul 1: mergi la un cabinet dermatologic pentru cosmetica dermatologica (nu orice cosmeticiana de la orice salon).
Pasul 2: Trebuie sa folosesti creme de zi/noapte si fond de ten non comedogene (Ivatherm, Ivapur, La Roche Possay sunt unele dintre brandurile care fac astfeld e creme)
Pasul 3: Nu folosi creme grase daca ai un ten acteic.
Acesti pasi i-am urmat si eu si au dat roade happy. Succes!

| Nana18 a răspuns:

Eu am avur aceiasi problema si chind am incercat cu malai mia ajutata dar incerca toate felurile de retete pentru ca multe fweluri mi-a trebuit pina cind am gasit ceia ce mi so potriveste mia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

exista la farmacie un fel de plasture care il pui pe nasuc il lasi un pic si apoi tragi...si chiar merge...nu mai stiu cum se numesc dar daca intrebi la farmacie gasesti sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plasturi...practici si ff buniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa e niste plasturi se gasesc la sensiblu si eu am aceeasi problema ma dispera dar eu ma mai spal si cu gel de curatare de la loreal si cu malai e f bun succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal.problema principala a fetelor.98% dintre noi avem problema.asta,chiar si eu .si da la fel ca tine pe nas.
Eu ma clatesc dimineata cu apa rece mai intai, sa numai am ochii umflati si sa mai fiu obosita apoi cu apa calduta dupa care cu sampon (sincer am vrut sa fac un experiment) si uite ca mie imi face bine .sau cu malai, o masca dar intai cum am zis te dai cu sapun clatesti cu apa alduta apoi malai iar clatesti si inca o masca si din nou clatesti. Sau cu caise de cand eram mica imi fac asa dar intr-un timp m-am,, lasat" de acest obicei si mi-au aparut cosuri. Sau cu o infuzie de musetel chiar o sa incerc si eu eventual iti tai niste castraveti in felii si le pui pe fata.Eu una cu mintea mea spun,, fondul de ten " dar mama mi-a spus ca nu face bine din contra face mai rau si o cred. Eu acum sunt in germania si am mancat de toate bine inteles ca nu mam ingrasat in caz de va intrebati (42.700,am 13 ani )tongue dar mi-au aparut cosuri si plec in 3 zile si vreau sa imi dispara. chiar am sa ma duc sa imi fac o masca cu malai iti doresc succes dar sincer dupa mine nu folosi creme sau fonduri de ten pentru ca ingrasa tenul .pwa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu problema cu cosuri si le-am tratat prin stoarcere apoi aplicam alcool medicinal ca sa nu se raspandeasca... iar in legatura cu punctele negre inca mai lucrez si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah laughingluatzi'va zinerit de la farmacie e cel mai bun pentru cosuri si eu am avut si mi'au trecut imediat intr'o saptamana numai aveam nimic:Xvb foarte serios va dati dimineata cand va sculati dupa ce va spalati p fata cu dove ca e cel mai bun si seara la fel dupa ce va spalati si e foarte bun eu imi dau si acum si il am de ceva timp si imi trece foarte rau si va zic eu fetelor nu va fie teama ca nu vi se intampla nimic:X:X:*:*si daca sunteti p menstruatie dati'va in continuare ca nu o sa va mai apara:X:X:X:Xcare vrea sa vb cu mine andr33a_gabytza v-am pupat:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un dermatolog ar fi mai bine; el/ea stie ce sa iti dea mai sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aveam puncte negre pe nas si in zonele de langa nari. In plus transpiratia de pe nas avea un miros urat. Ma spal cu Dove Exfoliant si apoi aplic o lotiune Nivea Visage Purifying Toner (nici nu costa mult -17 lei 200 ml). Tenul mi s-a luminat inca de la primele utilizari. Cremele gen sapun lichid pe care le intinzi pe fata si apoi le speli nu curata precum lotiunea Nivea (o aplici cu o discheta fara sa clatesti apoi). Cred ca mai exista si alte lotiuni, dar eu am luat Nivea pentru ca fac in general chestii bune (lotiuni plaja, sampoane pentru copii - testate si astea de mine sau familia mea). Am ramas socat cand am vazut mizeria de pe discheta cu care mi-am frercat fata aplicand lotiunea, desi in prealabil m-am spalat gospodareste cu Dove

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! stiu o metoda care da rezultate...la mine a dat! seara, faci o infuzie de musetel(puneti-va deasupra recipientului cu un prosop pe cap!) stati cu prosopul pe cap timp de 10 min, dupa care, dai repede cu malai pe fata, si freci usor unde ai puncte negre, dupa asta te clatesti cu apa calduta.Foarte simplu! o data pe saptamana se face! chiar da rezultate! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cosuri intr`adevar, cauta la farmacie Zinerit.Este un tratament foarte eficient si pretul este acceptabil. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit eu o solutie. De 3 zile folosesc Clean & Clear Blackhead Clearing cleanser(lichid) si pot sa spun ca au disparut 90%. Incearcal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plasturi de la Beauty Formulas pentru puncte negre.Intreaba la farmacie sau consulta un dermatolog happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zinerit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Freaca intr-o canuta cateva lingurite de zahar cu ulei( de masiline de preferinta, dar functioneaza si cu cel obisnuit). Daca vrei ca tenul tau sa arate si mai bine, adauga si cateva picaturi de suc de lamaie.Freaca solutia pana cand zaharul de topeste. Aplica pe zonele cu puncte negre si calteste cu apa calduta.Rezultatele trebuie sa fie imediat vizibile.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai eficienta metoda pe care trebuie s-o incerci este prepararea unui pore stripe chiar acasa. o lingura de lapte cu jumatate de lingura de gelatina. le amesteci si incalzesti ingredintele pana se topete gelatina. apoi pui cu o pensula ceva in zona cu puncte negre astepti 10 min si apoi scoti pojghitza ce s-a format. punctele negre vor iesi ca acele fara durere... sper sa-ti fi fost de ajutorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face malaiul asta pentru cosuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca niste lamaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In magazinele Drogerie Markt se gasesc benzi pentru indepartarea punctelor negre de pe nas si fata marca Beauty Formulas, sunt foarte eficiente
Deasemenea au si plasturi pentru vindecarea cosurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mibazon unguent-de la farmacia veterinara...

| marilen a răspuns:

Vezi ca sunt ceva plasturi pentru puncte negre pe www.punctenegre.ro. O prietena i-a folosit si a fost incantata.