| alla21 a întrebat:

Am si eu o curiozitate.sunt alergica la parfum, daca il aplic pe gat ma mananca si ma irit.am citit ca in zona tamplelor mai e bine ca acolo e pulsul dar intrebarea mea e persista la fel de mult ca aplicat pe gat? idei?

Răspuns Câştigător
| CezaraEM a răspuns:

Este foarte naspa ca ai alergie! Si culmea este ca si eu folosesc acelasi parfum si nu am niciun fel de problema.
Totusi, pentru linistea ta, du-te la medicul de familie si vezi ce iti zice.....mai bine e sa stii ce sa folosesti decat sa agravezi situatia. E total aiurea sa te dai cu parfum la tample pentru totdeauna :-(
Spune-i mamei tale si duceti-va la medicul de familie, sunt sigura ca nu e nimic grav, dar macar stii ce sa faci si ce sa folosesti pe viitor.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alergia exista din cauza ca, organismul tau nu e obisnuit cu anumite substante.
Iti poti obisnui organismul cu acel parfum, daca aplici si freci pe piele un pic pe bratul inferior. Maine, daca simptoma alergica (roseala) dispare, repeti pe o portiune mai mare s. a. m. d.
Dupa o saptamana ai sansa sa dispara complet simptomele alergice.

Răspuns utilizator avertizat
| AutumnDay a răspuns:

La fel patesc si eu. Pe gat ma inrosesc, ma ustura si ma mananca. Uneori patesc sa ma irit pe gat si ceafa pe portiuni mari si de la unele geluri de dus. M-am limitat la a aplica parfum doar la incheietura mainii, dar din pacate nu persista la fel la mine. Pe haine persista lejer mult timp. La tample nu am incercat, insa iti recomand sa fii precauta, sa nu te iriti pe fata.

| J0B0MAT a răspuns:

La toate parfumurile eşti alergică?

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru alla21):

Atunci zic să nu mai foloseşti parfum până nu îţi trece iritaţia sau cel puţin eviţi zonele iritate şi foloseşti alt parfum neapărat, de la alt brand eventual.

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns:

Cred ca esti alergica la parfumuri sau la anumite parfumuri.
Daca nu poti aplica pe gat, aplica la tample, la incheturile mainilor (asta cand e vara mai bine)!
Si da, desigur, cat rezista un parfum dat la gat, rezista si in alte locuri!

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru alla21):

Pentru ca vara porti tricouri si bluze fara maneci, dar iarna ai haine mai multe pe tine, gen bluza, polover...:-D

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru alla21):

Da sigur! Eu ziceam de incheturile mainilor!

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru alla21):

Da asta este! sad

| CezaraEM a răspuns (pentru alla21):

Este foarte naspa ca ai alergie! Si culmea este ca si eu folosesc acelasi parfum si nu am niciun fel de problema.
Totusi, pentru linistea ta, du-te la medicul de familie si vezi ce iti zice.....mai bine e sa stii ce sa folosesti decat sa agravezi situatia. E total aiurea sa te dai cu parfum la tample pentru totdeauna :-(
Spune-i mamei tale si duceti-va la medicul de familie, sunt sigura ca nu e nimic grav, dar macar stii ce sa faci si ce sa folosesti pe viitor.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Nu ești alergica la un anume parfum ci la anumite substanțe chimice din parfum care se regăsesc în majoritatea lor. Orice dermatolog bun iti va spune sa nu aplici parfumul pe piele ci pe haine. Eu așa procedez și crede-mă un parfum calitativ miroase excepțional pe îmbrăcminte chiar persista mai mult.Am un parfum de la Gurlain este îmbibat mirosul în geaca happy Dacă vrei de curiozitate sa cauți ingredientele pe Google ai sa ramai stupefiată ce chimicale aplici pe piele. În cazul în care vrei sa aplici un parfum natural încearcă Caudalie-the de vert persista și nu vei ave aici o alergie.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecaterina2016 a răspuns (pentru alla21):

Produsele Caudalie le gasesti doar în farmaciile Catena sau le poți comanda după www.caudalie.com. com au și produsele cosmetice f calitative.

Răspuns utilizator avertizat