| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut ca e buna masca pentru par cu ulei de maslina, miere si galbenus de ou. Intrebarea mea este...de ce numai galbenusul de la ou? Eu mi-am facut masca aceasta dar cu oul intreg(galbenus si albus).Va avea acelasi efect? Cat trebuie tinuta masca? Ajunge o ora?

Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Buna,galbenusul de ou are mai multe vitamine esentiale parului, de aceea e folosit in masti doar galbenusul. Poti folosi si oul intreg, iar masca normal nu trebuie tinuta mai mult de o jumatate de ora, dar daca poti maxim o ora.Nu e recomandat mai mult(depinde de ingredientele mastii).Dar in cazul acesteia pe care o folosesti, e suicient sa o tii o jumatate de ora.
http://www.katynel.com/......nus-de-ou/
Bafta!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Uleiul de masline trebuie sa fie caldut ca sa-si faca efectul mai repede la par.

Sincer nu prea ma iau dupa articolele scrise pe internet, folosesc uleiul de masline deseori pentru par si rezultatele se vad rapid.

O data pe saptamana a cate 10 sedinte cu o jumatate de ora inainte de a-mi spala parul, aplic de la radacina pana la varfuri ulei caldut, apoi imi infasor intr-un prosop incalzit pe calorifer si la final se spala cu samponul pe care-l ai.
Daca repeti in fiecare saptamana, te tii te tratament regulat, rezultatele se vad vizibil. Uleiul de masline ajuta la cresterea parului, ajuta la hidratarea si stralucirea firelor de par, varfurile de par nu se mai despica atat de rapid precum inainte, capata volum si daca esti si vopsita, invioreaza culoarea parului.

| Deliciouscupcake a răspuns:

Eu am încercat cu out întreg adică şi albuşul şi gălbenuşul, dar după spălar aveam părul cam aspru, în schimb..doar cu albuş e mai okey.Chiar acum am în păr.Îmi fac masca asta ori de câte ori am ocazia şi când ştiu că nu trebuie să ies nicăieri. O ţin şi câte 24 de h. Îmi ajută părul să crească mai rapid şi la fel şi să scap de firele despicate.