| Cris06 a întrebat:

As vrea sa mai slabesc, si sa scap de grasimea de pe abdomen, asta cele mai mult. Imi poate spune cineva ce, cand si cat sa mananc? Nu vreau de pe net ci ceva ce a functionat la voi... nu mai inteleg nimic de pe net. Ba sa mananci intre mese, (gustari) ba nu, sau daca mananci putin slabesti si daca mananci putin organismul stocheaza, ce sa fac?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand vreau sa stiu ce varsta ai, inaltime, greutate, si cate kg ai vrea sa slabesti.Bineinteles,pe internet ai sa gasesti o multime de lucruri care se bat cap in cap, retete-minune menite sa te faca supla in cateva saptamani, fel de fel de pastile, care la fel promit eliminarea surplusului de kilograme.Numai un control de specialitate ar putea determina nevoile tale, la varsta pe care o ai.Eu de exemplu nu am fost la nici un doctor,dar a functionat ceea ce mi-am impus. Evita alimentele tip fast-food(daca e cazu),bauturile carbogazoase,sarea si zaharul in exces,pastele fainoase,painea multa.

Gustarile intre mese (snack-urile) nu sunt foarte recomandate, si o spun din propria experienta, pentru ca ar trebui ca ceea ce consumi la masa respectiva sa fie suficient de satios in asa fel incat sa numai ai nevoie de ceva suplimentar (gustare).Dar gustarea poate consta in fructe (salata de fructe) de exemplu, un compot de fructe (dar ai grija la cantitatea de zahar din compozitie). Aceste gustari, cel putin dupa ora pranzului sunt bine venite pentru ca numai esti nevoita sa mananci dupa orele 18.00 sau 20.00 (intr-adevar chestia cu orele este un mit, trebuie sa ai grija ce consum, cum consumi si in ce cantitate); insa intotdeauna cu 2-3 ore inainte de culcare.

Miscarea de asemenea este esentiala (sportul), daca nu cumva practici unul, indeosebi la orele diminetii, si poti incepe gradat, de la 30 minute/zi, la 1-2 ore/zi(poate pare mult,dar pe mine asta m-a ajutat,si nu ca as fi avut nu stiu ce surplus).Nu trebuiesc sa fie exercitii complicate,ci unele care sa ajute la arderi,multe lichide consumate (ceaiuri, supe usoare, sucuri naturale), mai exact 2, 5 L(chiar daca se spune ca 6-8 pahare sunt mai mult decat suficiente). Poti face o cura cu ceaiul de coada-calului, 1-2 cani pe zi,la mesele de dimineata si pranz,sau cel de urzica, este foarte eficient; bun ar mai fi cel de catina, care este si energetic.Mentionez ca ceaiul poate fi indulcit cu miere sau neindulcit.(eu numai consum ceaiuri indulcite de cativa ani de zile, o sa vezi diferenta). Daca vrei mai multe detalii, vizavi de asta, nu ezita sa ma cauti la theempressofart@yahoo.com.Eu am reusit sa slabesc 11 kg (mai ales ca am depus si masa musculara la ora actuala).

Spor! happy

| Cris06 explică (pentru anonim_4396):

Buna, imi cer scuze ca-ti raspund abia acum, dar acum am aflat exact am 1.60m, 40 kg si 13 ani... acum mai poti vorbii cu mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În primul rând ce vârstă ai,ce înălţime şi greutate actuală ai?
Învaţă să mănânci,o alimentaţie săracă în calorii,multe legume şi fructe proaspete,nu prăjeli,carne fiartă, înnăbuşită doar, lactate slabe în grăsimi, evită orice fel de grăsimi, mai slăbuţ cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual şi MULTĂ MIŞCARE, ai numai de câştigat cu mişcarea, credemă!
Pentru burtică, abdomene zilnic!
Te pup!

| aikman01 a răspuns:

Cauta regimul ducan... mama a slabit 4kg in 2 saptamani cu el

| Rruxyy a răspuns:

Eu nu urmez niciun regim, dar ma grija ce mananc in fiecare zi.
La micul dejun mananc cereale cu lapte (cerealele sa fie simple nu cu ciocolata), la pranz mananc supe, ciorbe sau felul doi, paste cu sos, sau pireu de cartofi, mananca doar un singur fel de mancare nu si felul 1 si felul 2 si pune-ti o portie mai mica si daca dupa iti mai este foame mananca un iaurt, pe la 5 de exemplu mai mananc un fruct si seara la cina o salata sau mancarea de la amiaza.