| Gsix a întrebat:

Mi-am dat recent o gaura singur in urechea stanga in conditii cat se poate de sterile, ac de seringa sterilizat cu spirt (10 min) cercel sterilizat, urechea a fost sterilizata, dar acum mi-a aparut putina albeata in gaura din fata a lobului, dar urechea nu este rosie, nu are puroi si este usor umflata de la gaura, nu am dificultati in a baga cercelul( intra foarte usor) si ma doare doar foarte putin spre deloc. se va infecta, ce e bine sa fac? P, S: il scot odata pe zi si dau lobul cu spirt, curat cercelul cu spirt si il pun imediat la loc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

De ce crezi ca spirtul sterilizeaza? nu e deloc asa happy spirtul e un dezinfectant comun, cu un spectru nu foarte larg de actiune. Adica exista dezinfectanti mult mai puternici. Dar sterilizarea e altceva! de obicei se face la temperaturi inalte, cu aburi sub presiune sau caldura uscata, sau prin metode chimice cu solutii speciale. Pe vremuri, instrumentele medicale se fierbeau happy

| gosh0108 a răspuns (pentru Kaℓi):

Kali are dreptate. Spirtul nu este nici macar folosit in salile de operatie, de obicei, pentru dezinfectare se foloseste alcoolul de 70 grade. Instrumentele chirurgicale se sterilizeaza in autoclav sau pupinel... nicidecum 10 minute in spirt... Nu ar fi o problema la acul de la seringa daca ai deschis-o in acel moment din ambalajul ei, problema este la cercel. Succes!

| Messerschmitt a răspuns:

Singura sterilizare sigura este FIERBEREA!

| Gsix explică (pentru Messerschmitt):

Genial, o sa imi fierb lobul urechii esti genial mai laughing

| Rmonster a răspuns:

Poti incerca chiar de doua ori pe zi sa sterilizezi cu spirt pana o sa ti se vindece. Daca nu ai acolo cercelul de argint sau aur ar fi bine sa-ti pui pentru ca nu e bine pana ti se vindeca si s-ar putea sa ai probleme. E normal sa-ti fie umflata. Sa nu pui mana foarte des ca si asta ar putea sa afecteze. Funda?big grin