| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 14 ani si am foarte multe probleme cu tenul, as vrea sa incep sa folosesc fond de ten dar am niste intrebari:este bun cel de la avon? Cum imi aleg nuanta, de unde stiu care e? Cum stiu ca are o acoperire mare/buna?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca ai probleme cu tenul si mai pui si fond de ten, mai ales porcaria aia de avon, sa te astepti sa iti umpli fata de cosuri, doar zic. Du-te la dermatolog.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O masca din tărâţele fermentate din borş, precum si stergerea fetei cu infuzie de galbenele+musetel este mai eficient decat toate produsele cosmetice Avon&co

| Xaya a răspuns:

Eu am fost la dermatolog si am intrebat. Cel mai bine e sa te informezi si tu inainte si sa nu faci ca mine fiindca mi-a aparut mai multa acnee decat imi puteam imagina dupa ce am folosit un fond de ten despre care nu stiam ca imi face rau. Nu ai nevoie decat de o programare care se face usor si nu cred ca parintii tai ar trebui da aiba o problema cu o mica verificare. Suni da iti faci programare, iei o trimitere de la medicul de familie si cam atat.

Ps: Dermatologul meu a spus ca a incercat un fond de ten sau BB cream nu sunt sigura si s-a trezit cu fata plina de cosuri, acum depinde si de tipul de ten. Daca spui ca ai probleme...

| wonderwoman123 a răspuns:

Avon? Nu e bun de nimic.
Daca vrei fond de ten accesibil bun, recomand Fit me de la Maybelline sau cele de la Rimmel. Daca esti dispusă să dai mai mulți bani, recomand fondul de ten Naked de la UD, unul de la Too faced Peach perfect, cel de la Becca Ever matte, însă în liceu foloseam mai mult Mat velvet de la MUFE.
Trebuie să te duci intr-un magazin sa testezi nuanța pe mandibula.

| xutza a răspuns:

Avon, Oriflame, etc, clar nu! Daca vrei neaparat un fond de ten bun, ca sa nu te trezesti cu probleme si mai mari, scoate niste banuti mai multi din portofel. DE la IGLOT recomand. Chiar daca e mai scump, stii ca nu iti agraveaza situatia.
Totusi, ai 14 ani...Esti in dezvoltare si problemele de ten sunt de la hormoni. As zice sa mergi la un medic sa vezi care este cauza exacta si poate are un remediu pentru asta.

| andreeaaa7655788655t7u8i a răspuns:

Inainte de fondul de ten care probabil o sa iti faca si mai mult rau ar fi bine sa incepi cu o rutina de ingrijire a fetei. Pentru inceput ai nevoie de un cleanser. Eu am scapat de acnee cu gelul de curatare de la Garnier. Nu imi amintesc exact numele dar era intr-o sticla verde si zicea ceva de acnee pe el happy. Mai ai nevoie de un toner. Eu personal recomand apa de trandafiri pentru ca mi se pare mai naturala. Cu apa de trandafiri de la Avon, super a fost pentru mine. Si in cele din urma o crema pentru fata. Am folosit-o (si inca folosesc toate lucrurile din aceasta rutina, pentru ca pentru mine functioneaza) pe cea de la Garnier din aceeasi gama cu gelul de curatare. Produsele ce ti le zic sunt in scop orientativ pentru ca au functionat pentru mine dar desigur, toti suntem diferiti. Rutina trebuie respectata cu strictete de doua ori pe zi.
Apoi ca sa iti raspund in sfarsit la intrebare, eu personal nu am testat fondul de ten de la Avon dar nu am auzit lucruri prea bune despre el. Ti-as recomanda fondul de ten de la Revlon Colorstay sau Maybelline Fit Me. Cu nuanta e problematic. Intai iti dai seama ce subton al pielii ai, dupa aceea te duci in magazinele fizice (sau intr-un magazin ce comercializeaza cosmetice care iti permite sa incerci) si iei frumos un fond de ten cu subtonul pielii tale si il incerci pe mandibula pana ce ajungi la nuanta potrivita. Acoperirea probabil ca o spune pe ambalaj sau daca nu, intrebi o vanzatoare, ea sigur stie. Sau cel mai simplu te uiti la review-uri online.

Cu acneea nu e de gluma si cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog dar daca nu vrei sau nu stiu ce alte motive ai avea sa nu mergi, sper ca te-am ajutat macar putin cu ce am zis mai sus.

| lilith16 a răspuns (pentru andreeaaa7655788655t7u8i):

Nu am acnee, am pistrui multi si as vrea sa scap cumva de ei si nu stiu cum

| andreeaaa7655788655t7u8i a răspuns (pentru lilith16):

Crede-ma ca eu si multe alte fete am da orice pentru a avea pistrui. serios, nu-ti fa griji. Pistruii fac o persoana speciala si arata foarte simpatic, mi se pare mie.

| Elena9328 a răspuns (pentru lilith16):

Și eu am pistrui.
De pe fata vor dispărea după 25.