| Sara2 a întrebat:

Cum imi aleg culoarea potrivita de fond de ten? eu am tenul mai deschis la culoare, m-am dat o singura data zilele trecute era un plic de la o revista si m-am prostit si efectul este "wow" tenul il face impecabil, si as vrea sa incep sa folosesc, pana la 24 ani nu m-am dat niciodata cu fond de ten, si de aceea nu stiu cum sa aleg sa nu gresesc nuanta?

4 răspunsuri:
| ale a răspuns:

Cu aceasta metoda nu dau gres niciodata:mergi la magazinul de cosmetice alegi 3 nunante de fond de ten care ti se par tie alaturate, la o lumina buna, pe fata nemachiata trasezi o dunga cu fiecare dintre cele 3.Astepti cateva secunde si te uiti in oglinda: nuanta care e cea mai apropiata de culoarea pielii tale este potrivita pentru tinehappy Ah si inca ceva daca vrei sa testezi puterea de acoperire a fondului de ten : pui putin la incheietura mainii, cu cat venele se vad mai putin cu atat fondul de ten acopera mai bine.Sunt fonduri de ten pudra, lichid, compact etc.Pentru vara ti-as recomanda un fond de ten rezistent la apa sau cu rezistenta ridicatahappy ps: sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| Petronela a răspuns:

Daca ai tenul deschis foloseste un font de ten deschis.

| veveroi a răspuns:

Buna!

pai daca spui ca acel fond de ten mostra ti-a fost bun uitete la marca si numarul nuantei si mergi in magazin, iar daca vrei un fond de ten cu alte proprietati decat a celui din pliculet sigur vei gasi pe cineva care sa te ajute in respectivul magazin ii spui ce nuanta ti-e buna si sigur te va ajutabig grin

ai grija de tinebig hug
sper ca-ti vei gasi ceva bun si ai mare grija sa nu devi dependenta de elbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nuanta se alege prin incercare pe gat(pentru ca mainile s-ar putea sa-ti fie mai bronzate ca gatu si fata si sa nu ramai cu efectul acela de masca), dar la lumina naturala.
http://beauty.about.com/od/makeuptrickstips/ht/foundation.htm