| rosesonfire a întrebat:

Am 17 ani si nu reusesc sa scap de cosuri. Am multe cosuri pe care nu reusesc sa le acopar prea bine cu fondul de ten. Stiti vreun medicament care sa ma ajute? Credeti.ma ca nu mai pot, am incercat detoate: zynerit, skynoren, leacuri babesti. Va rog mult, cine a mai avut acnee multa sa-mi zica cu ce s. a tratat. Mi. e rusine sa ies asa din casa sad ps: ma confrunt cu aceasta problema de 3 ani si de atunci am vazut vreo 20 de dermatologi si endocrinologi. Ideea e ca toti mi.au dat creme si asa, dar nimeni nu a incercat sa-mi dea ceva intern. Cred ca toata problema asta e interna.

20 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Nu mai folosi fond de ten. Foloseste produse de la Clinique, sunt foarte bune, chiar daca un pic mai scumpe, sau de la Eucerin. Spala-te mai des pe fata cu un sapun bun (de la Dove sau Protex). Sau mergi la un doctor dermatolog bun.

| EmaS a răspuns:

Daca ai incercat cu zynerit, trebuie sa te duci la un dermatolog.Cu siguranta o sa gaseasca o solutie ca sa scapi de cosuri.Se merita sa faci un mic efort pentru frumusetea ta.

| danafatu a răspuns:

Am scapat de cosuri cu roaccutane. Prescris de medic. Nu a functionat nimic altceva in afara de acest medicament. Bafta!

| Coriine a răspuns:

Eu am avut nodulo-chistica, pana nu mi-a prescris deramtologul roaccutane, nu am scapat.

| Dia a răspuns:

Buna. happy
Mergi la medicul tau de familie, spune`i problema, si roag-o/roaga-l sa-ti dea o trimitere la dermatolog, si acolo sigur o sa-ti gaseasca ceva care sa te ajute!
Si cu fondul de ten mai usurel... stiu ca e greu sa renunti, eu nu pot renunta la pudra... dar incerc sa ma dau cat mai rar, sau macar daca tot vrei sa folosesti un fond de ten, cumpara-ti unul bun, eu recomand cel calmant de la avon,(calming effects), si inainte de a te da cu fond de ten macar aplica o crema pe fata.
Eu am folosit Zynerit si mi s-au mai dus...dar nu complet (dar acneea mea e usoara)

In concluzie: Nu trebuie sa-ti fie rusine sa iesi din casa, Doamne fereste! Toata lumea trece prin asa ceva la o varsta. happy
Si apropo, si sora mea a avut o acnee ingrozitoare, acum are 24 de ani si i s-au dus complet, dar a ramas cu usoare urme.
Si nu uita de sfatul meu, mergi la un dermatolog daca ai incercat deja atatea medicamente de cosuri!
Numai binee:*

Răspuns utilizator avertizat
| AmbarusAna a răspuns:

Ai fost la un medic specialist? "dermatolog" sa-ti dea cv

| AmbarusAna a răspuns:

Ai incercat sa te duci la un doctor"dermatolog"? el poate sa-ti dea cv care sa iti treaca tot ce este acum pe piata face numai sa-ti apara mai multe...stiu pentru ca si eu am patit la fel k tine

| HendrixKafkaLOVE a răspuns:

Bună. Îmi pare rău să aud că te rușinează asta! Și eu am avut o problemă asemănătoare, dar pe care nu am vrut să o tratez deloc, din lipsă de...chef! Las-o baltă cu Zynerit și altele. Acel burețel cu care te dai în fiecare zi adună microbii și faci mai rău, plus că poți dezvolta o ciupercă, asta dacă nu acea acnee de pe fața ta nu este o ciupercă deja! Eu am fost la medicul dermatolog, care mi-a dat mai multe, printre care o cremă, numită RetinA care o aplici doar seara(în cantități foarte mici), iar dimineața te speli cu apă rece. Ce faci această cremă!? scoate tot puroiul(țâțâna) și le usucă! Această cremă din păcate este fotosensibilă, de aceea trebuie să te dai NEAPARAT cu o cremă cu protecție mare la soare!
Sfatul meu este să mergi la un medic specialist, pentru că crema e bună, dar ÎN CAZUL MEU!
Sper să faci alegerea cea bună și noroc! Peace!

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Eu am scapat de ele cu skinoren. costa ceva, dar te scapa.

| Lykee a răspuns:

Du-te la dermatolog el o sa te faca bine!

| robbytz11 a răspuns:

Parerea mea este sa le lasi asa cum sunt o perioada, sa nu le tratezi cu nimic, orice persoana poate reactiona diferit la un medicament anume deci daca le'ai incercat mai pe toate este bine sa le lasi sa treaca de la sine

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

M-am lupta cu acnee cativa ani de zile si cel mai bun doctor dermatolog care m-a scapat de cosuri si puncte negre mi-a prescris cateva produse naturale din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Eu le-am folosit la recomandarea lui zilnic, dimineata si seara. Am folosit de la firma asta o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Deci au dat rezultate aceste produse, m-au ajutat sa ma vindec de acnee si iti recomand cu incredere sa le folosesti

| Andraab a răspuns:

Eu ma spal cu sapun protex si nu mai am
in cazul in care ai si parul pe fata mereu e normal sa ai cosuri
si apropo fondul de ten nu e bun cand ai cosuriwinking nu te mai da cu el si cumpara-ti sapun protex si spala-te de cate ori simti ca iti e murdara fata happy
Succes:*:*

| FollowYourDreamss a răspuns:

Poti sa iei anticonceptionale sau produse de la clinique, avene si biodermahappy

| andreutza_5546 a răspuns:

Eu am avut toata fata plina cu cosuri mari cu puroi si am scapat de ele intr-o saptamana acum mai am putine pene dar sunt foarte multumuta si daca mai fac in continuare imi trec de tot.in fiecare seara imi fac o masca cu argila si dupama imi fac ceai de musetel comprese si le las 15 min pe fata si in fiecare dimi cand ma uit in oglinda nu mai e asa de rau.incerca o saptamana si sa imi sp

| Dene_Ioana_1969 a răspuns:

Da, eu am avut accnee multa și încă am dar sunt mult mai bine. Du.te la policlinica doctor câtu din Timișoara programeazăte la dr. darie ovidiu e un doctor foarte bun. Te scapă de accnee pe loc. Are un aparat antiabraziv sau ceva de genul, sper ca am scris bine, are și un laser. Nu te doare de loooc. Te da cu o crema anestezica te pune pe un pat după care o sa pună aparatul pe fata ta. O sa te întrebe când ai avut prima menstruație, dacă ți.a venit pentru. Ca cele mai multe cosuri sunt din cauza maturității. Ai încredere am 10 ani și am accnee Multă, am avut și pe spate dar mi.a trecut. E un medic super ok și dacă te vede copil o sa se poarte foarte frumos cu tine, o sa.ti spună sa nu te sperii ca n.o sa te doară etc. Te rog sa îmi răspunzi la comentariu. Și sa te duci la darie. Te poți programa telefonic iar dacă ceri trimitere de la medicul de familie nu plătești consultația. Sper sa te faci bine. Funda? Sa răspunzi

| Dene_Ioana_1969 a răspuns:

Aaaaa...da și m-am tratat cu mascrim și cu săpun de la avene

| Heidi93yzzy a răspuns:

Nu te mai da cu fond de ten! Mai mult dauneaza. Spalate in fiecare dimineata si seara cu un sapun gen dalin si o sa vezi rezultatele dupa cateva saptamani.Cel mai indicat ar fi seara sa aplici o crema anti-cosuri care se gaseste la farmacie in jur de 20 lei.Bafta!

| lautaru97 a răspuns:

Buna sunt si eu la fel k tine cred nu stiu daca ai mai multi k mine dar iti dau un sfat nu te mai da cu toate porkriile pe fata k nu reusesti sa scapi se zice ca asa e pana la 18, 19, 20 d ani sau daca nu schimba sangelewinking