| xAndraa23 a întrebat:

happy Cum as putea sa scap de cosuri am incercat tot felul de creme si " leacuri babesti " dar nu prea au functionat. Cum pot scapa in cateva zile de ele?

Răspuns Câştigător
| ir3al a răspuns:

Mananca mere, foarte multe mere, te asigur ca vei scapa.Insa, de obicei, dupa orice fel de tratemente ne asteptam la rezultate rapide.Gresim total.Trebuie sa avem multa rabdare.In plus nu este mare lucru, daca esti fata le ascunzi sub machiaj (ca mine laughing ) pentru ca avem noroc cu cele mai sofisticate machiaje, putin rimel, gloss si La agatat cu tine laughinglaughinglaughingBafta laughing

Alte răspunsuri
16 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Zeamă de lămâie, aknesol, săpun dove şi cremă de gălbenele.

Te speli bine pe faţă cu săpun dove, zilnic. De 3-4 ori pe săptămână te dai cu zeamă de lămâie pe coşuri şi o laşi acolo vreo 2-3 ore. Apoi te speli numai cu apă. Te dai cu cremă de gălbenele. Peste alte 2-3 ore te speli iar cu apă şi dai cu aknesol. Soluţia asta o găseşti în farmacii la 10 lei. Te dai seara, înainte de culcare şi o laşi până a doua zi. Apoi repeţi procedeul.

| BiancaStoran a răspuns:

Stiu ca raspunsul pare nebunesc, dar eu am incercat o crema 'Dove Winter Care cream' Editie limitata, ea are diferite scopuri, dar eu am testat-o.Am pus-o pe fata si am lasat-o 10 min iar dupa aceea am luat toate punctele negre si cosurile, deci are efect instantaneu.
Arata asa :
http://2.bp.blogspot.com/......-cream.JPG

| ZvT a răspuns:

Cu cremă neagră de pantofi, ai şanse să scapi de ele până mâine. Asta e vârsta, n-ai ce face, trebuie să te conformezi cu ele. Cel mai sigur este să nu te dai cu nimic şi să nu le rupi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca crema Gerovital antiimperfectiuni, e foarte buna.

| SmokeyEye a răspuns:

Daca cineva ar sti raspunsul la intrebarea asta, l-ar zice la toata lumea si in cateva zile ar desparea acneea de pe fata pamantului, si ar da faliment zynerit si toate restul firmelor de cosmetice care promit minuni peste noapte ( gen garnier) Deci toate produsele sunt bune! la unii le trece cu apa si cu sapun, altii dau multi bani pe creme scumpe, fara rezultat, apoi isi cumpara o crema cu aloe la 10 lei si le trece dar dupa 2 luni iar apar din cauza excesului de sebum.Deci nu mai cauta pe internet minuni, du-te la dermatolog, daca nu iti trece, mergi la alt dermatolog. Cu aspirina trec sigur, repede, dar raman cicatrici.

| Rony56 a răspuns:

Spala-te zilnic pe fata, dimineata si seara, dar trebuie sa faci tot timpul asta si nu vei mai avea

| xAndraa23 explică (pentru Rony56):

Am incercat. dar din pacate nu a dat rooade si am facut acest lucru timp de o luna si nu s-a intamplat nimic.

| BrokenAngels a răspuns:

Cu lamaie sau cu miere de albine!

| StamateAlina1987 a răspuns:

Iti pot povesti din experienta mea cu cosurile. Timp de 10 ani de zile am avut cosuri si puncte negre. Am incercat multe tratamente,"leacuri babesti" si am fost la multi doctori, am cheltuit multi bani, dar nu am avut nici un rezultat.
Unele creme au functionat putin la inceput, apoi nu au mai functionat. Iti recomand sa nu folosesti creme si produse chimice si sa nu iti spargi cosurile ca iti raman semne.

Sa iti zic ce a functionat la mine si la fratele meu in lupta cu cosurile si punctele negre: am gasit un doctor
dermatolog foarte bun care mi-a recomandat creme naturale pe baza de ulei pur 100% din arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.

Dupa un tratament cu cremele de la Thursday Plantation, tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil, cosurile si puncte negre au disparut. Si la fratele meu a functionat super bine, si a scapat de cosuri.

Pe langa cremele de cosuri de la Thursday Plantation, am folosit de la ei si un sapun pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai, pentru spalare pe fata si corp.

Cremele astea de uleiul de arbore de ceai sunt foarte puternice, intra foarte multe in piele si nu mi-a uscat tenul.

Din ce am citit pe net si din ce mi-a zis doctorul, cremele astea de la Thursday Plantation, au castigat foarte multe premii in Asia in lupta impotriva cosurilor si sunt foarte bine cotate in Asia.

| xAndraa23 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cu siguranta toate pot ajuta. :*

| StefanCristi a răspuns:

Încearcă cu Pastă de dinți de oare ce are mentol și poate să ardă coșurile stai cu ea pe față 30 de minute mai.mult nu ca să ne îți ardă fața

| xdBixii a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes.

| Jerry_Alex_1999 a răspuns:

Nu cred ca poti scapa de ele...Si eu am si mi-a cumpărat maicamea o crema din Italia dar degeaba...

| yasmine244 a răspuns:

Pasta de dinti

Trucul cu pasta de dinti este unul dintre cele mai vechi si cele mai eficiente remedii impotriva cosurilor, pentru ca le usuca rapid. Seara, dupa ce ti-ai spalat bine fata si dupa ce ai dus la bun sfarsit ritualul tau de frumusete, aplica foarte putina pasta de dinti peste cosul inestetic, care iti da batai de cap. Lasa pasta de dinti sa actioneze intreaga noapte, iar dimineata vei observa ca acel cos de pe nas sau barbie va fi mult mai putin vizibil.
Cubul de gheata

O alta modalitate de a scapa de un cos nedorit consta in aplicarea unui cub de gheata pe el, aceasta avand rolul de a imbunatati circulatia sangvina. Acest remediu rapid iti va ingheta porii si te va ajuta sa iti purifici tenul, reducand si excesul de sebum. De asemenea, calmeaza inflamatiile si iti hidrateaza tenul. Iti sugeram sa aplici cubul de gheata peste zona cu probleme de cel putin 3 ori pe zi, daca vrei ca efectul sa fie cat mai vizibil.

Mierea

Mierea este considerata a fi cel mai bun remediu impotriva cosurilor. Este un antibiotic natural, care te va ajuta sa previi infectiile, grabind in cele mai multe cazuri chiar si vindecarea acneei. Tot ce trebuie sa faci este sa aplici putina miere pe un disc de vata, dupa care sa masezi delicat zona afectata. Lasa sa actioneze pret de 30 de minute, dupa care indeparteaza mierea cu apa calduta.
Usturoiul

Chiar daca pare de necrezut, usturoiul este remediul natural care te ajuta sa scapi de cosuri destul de rapid. Este bogat in sulf, care este cunoscut pentru eficienta sa in combaterea formelor blande de acnee, asa ca aplica-l cu incredere. Taie un catel de ustoroi pe jumatate, maseaza usor si lasa sa actioneze 5 minute, dupa care clateste bine tenul cu apa calda. Pentru ca usturoiul are un miros destul de suparator, este recomandat sa aplici acest tratament seara, inainte de culcare, pentru ca aroma de usturoi va persista destul de multe ore pe pielea ta.

Iata probabil cea mai buna solutie impotriva cosurilor - lamaia! Sucul de lamaie este bogat in vitamina C si are proprietati astringente, care contribuie la uscarea rapida a cosurilor. Este foarte important sa folosesti sucul de lamaie proaspat stors, in favoarea celui din comert, intrucat astfel vei putea beneficia din plin de efectele acestui fruct minune. Foloseste un disc de vata imbibat in sucul de lamaie si aplica-l peste cosul nedorit. Lasa solutia sa actioneze peste noapte.