| DragonKat a întrebat:

Am o mica problema, daca se poate spune asa. Problema mea consta in faptul ca am un par foarte complicat; este ondulat, lung si se electrizeaza repede. Il am frumos, ce-i drept, insa nu stiu cum as mai putea sa-l prind. M-am saturat de aceleaso coafuri : o coada de cal sau o coada impletita, as vrea ceva nou, insa la parul meu nu merg prea multe coafuri, caci nu rezista. De asemenea as vrea si sa il mai port desprins, insa daca bate vantul s-a dus naibii tot, mi se electrizeaza si ajunge sa stea in toate directiile. Acum, ce produse as putea folosi pentru a-l face sa stea bine cat timp il port desprins, dar in asa fel incat sa nu para foarte incarcat, si ce coafuri as putea incerca, dar care sa fie si lejere? Multumesc anticipat! happy

2 răspunsuri:
| CoolAlice a răspuns:

Aloe vera este un balsam natural foarte eficient, dand stralucire parului si lasandu-l matasos. Compozitia chimica a gelului de aloe vera este similara keratinei, motiv pentru care se absoarbe foarte bine in piele si netezeste parul fara a-l lasa uleios vreun pic.
Este foarte practic si pentru parul incalcit daca amesteci cu ulei de jojoba. Gasesti aici reteta de masca pentru par care ti-l cuminteste:
http://naturale100.blogspot.com/2014/01/aloe-vera-beneficii-pentru-par.html

| amaliastefania112 a răspuns:

Ca sa arate mai frumos poti incerca o masca naturala: ulei de masline amestecat cu u iaurt natural si suc de lamaie. Este o masca care da stralucire parului, il lasa foarte matasos si nu o sa se mai electrizeze. Iti spun pentru ca si eu am incercat. Dar ai grija ca trebuie sa folosesti aceasta masca cu 4 ore inainte de baie. Iar drept coafura poti incerca asta http://www.youtube.com/watch?v=GfwDxBD12go eu am incercat-o si chiar mi-a iesit.
Sper ca te-am ajutat :)