| teiubesc_5807 a întrebat:

Am o problema! Am niste colanti cu tinte si imi cam pica tintele, ele sunt lipite cu un lipici, mi-a cazut una si a ramas urma de la lipici.As vrea sa le dau pe toate jos.Intrebarea mea este: cu ce se ia lipiciul de pe colanti? Mersii

Răspuns Câştigător
| Rebelicious a răspuns:

Buna!
Ti-am vazut mesajul, dar nu ma lasa sa trimit mesaje pentru contul tau ( sad ) asa ca uite cum se face:
1. Prepari apa cu otet si detergent.
2. Bagi colantii in apa 15 minute.
3. Ii scoti.
4. Pui pe un buretel de vase (cu o parte moale si una tare) otet (pe ambele).
5. Freci intai cu partea moale pata.
6. Freci cu cea mai dura pana trece pata.
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| Rebelicious a răspuns:

Buna!
Pentru:
-lana, matase sau fibre de material care se spala de mana ::: cu ajutorul unui buretel demachiant sterge cu putina apa curata, din mijlocul petei spre margine. Apoi aplica cateva picaturi de otet alb, acopera cu alt buretel si preseaza incet cateva minute. Schimba buretelul pe masura ce lipiciul se imbiba din material in el.
-bumbac, in, poliester, spandex ::: fa o solutie din 1 parte apa calduta, 1 parte detergent de vase lichid si 1 parte otet alb. Lasa 15 minute solutia pe pata apoi indeparteaza lipiciul cu un buretel imbibat in alcol. Spala la sfarsit.

In general, lipiciul se curata cu otet alb, deoarece este o substanta mai puternica. Mai sus ti-am scris cate ceva, dar ai mare grija pentru ca atunci cand iei tintele se pot rupe fire din material si fi atenta din ce material sunt colantii.
Sper ca te-am ajutat!