| Mishca13 a întrebat:

Buna,am o problema imi cade parul foarte des, poate stiti voi ceva ce se poate de facut,? Va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Parul cade din multe motive :
1. Stres.
2. Alimentatia prosta.
3. Perioada de regenerare ( o data pe an, mie parul mi se regenereaza toamna)
4. Lispa magneziului, zincului si calciului din sange.
5. Trebuie tuns.
6. Are nevoie de nutrienti externi ( mastri, balsam)
7. Folosirea produselor de coafat si a placii sau ordulatorului.
Trebuie sa gasesti cauza si apoi sa o tratezi, e indicat sa ai o alimentatie echilibrata si sanatoasa ( fructe, legume, fara prajeli, dulciuri, mancare tip fast-food), sa incerci sa iei suplimente de calciu, magneziu si zinc - se gasesc la farmacii, odata pe saptamana sa aplici o masca realizata in casa - eu folosesc o masca de par cu, un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin, ulei de masline, catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul. apoi aplici un balsam.

| Iurceak a răspuns (pentru LaLaura):

Cred ca ar trebuie...sa ai un regim regulat..si sa il tii prins sau impletit mereu, pentru a respira corect! asta e parerea mea

| LaLaura a răspuns (pentru Iurceak):

Ok, parerea mea am scris-o mai sus.
Ps. Degeaba ti parul impletit daca nu ii asiguri minarale si vitamine de care are nevoie parul, sau esti intr-un stres mereu, mie imi cadea parul in sesiune la greu si era mereu prins.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Urmezi un tratament ceva? esti stresata?
Incearca trucuri naturale care nu dauneaza si nici nu costa mult.
Spala-te c u ceai de nuc/foloseste masca de ou cu ulei de masline/foloseste usturoi pisat si apoi pus la macerat in gaz, chiar si gazul simplu este indicat.
Adauga vitamina A in masca de ou...
Eu am parul lung si folosesc astfel de trucuri
O zi buna sa aihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e din cauza ca te dai cu toate prostiile prin cap.