Întrebare recomandată | meatloaf a întrebat:

Am parul distrus si nu mai stiu ce sa ii facsad! E lung pana la sani si nu l-am mai vopsit de fix un an, si tot de atunci am renuntat la placa, ondulator si uscator.Nu mai folosesc nici fixativ,spuma sau altceva. Utilizez un sampon bland de la plafar,balsam si imi fac periodic masca cu ulei de masline,ulei de ricin,vit a,vit e,galbenus de ou si miere. Uneori ma limpezesc cu otet si folosesc keratina lichida si balsamuri leave-in(L'oreal, Gliss, etc)pentru a-l imblanzi.De tuns ma tund la 2 luni si totusi e asa varza...se despica la 1 saptamana dupa ce tund varfurile.Nu stiu ce sa ii mai fac! Am atata grija de el si arata ca un mop.M-am gandi de la inceput ca in mod clar nu isi va reveni intr-o luna, doua, trei dar a trecut deja un an si arata si mai rau ca inainte...As dori niste sfaturi,idei, ce ati folosit, ce a dat roade.De tuns scurt nu ma tund.Am avut parul scurt vreo 5 ani(baieteste)si acum il vreau lung! Multumesc din suflet celor care vor raspunde!

Răspuns Câştigător
| lau90 a răspuns:

Incearca gama Loreal Elseve Total Repair Extreme. Am auzit numai cuvinte de lauda.
Sau mai poti incerca ulei de argan (Moroccanoil) care face minuni pentru par.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Imposibil sa nu fi dat roade la cele mentionate de tine, asta daca nici un tratament natural nu si-a facut efectul, asta e problema pe interior, caci si alimentatia conteaza foarte mult. Daca vei manca sanatos vei observa imbunatatiri.
Incearca sa ti o cura raw/vegan si vei vedea imbunatatiri intregui corp, nu numai asupra parului si tratamentele naturale pe care le-ai abordat vei vedea rezultate.

| meatloaf explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa rasp la intrebarea mea.Mananc foarte sanatos, fara prajeli, dulciuri, etc.Doar pui, peste(la cuptor), lactate, fructe, salate si f multa apa si nimic.Deci alimentatia nu are legatura! Nici unghiile nu imi mai cresc de 2-3 luni.O sa ma duc la un medic pana la urma...

| DeathIncarnate a răspuns:

Il tai, cadne e facut varza nu ai ce sa ii faci decat sa dai milioane pe tratament/care nu are rost ca nu isi face efectul, mai bine il tai si creste iar

| dragodana a răspuns:

Salut! Imi pare rau, dar singura solutie este tunsul.O veste buna:parul creste, asa ca nu o sa fie prea mult timp scurt. Odata degradat cu greu isi revine.Ai incercat Vichy Dercos Aminexil? Este scump, dar, poate, da rezultate.Bafta!

| Alexandraaq a răspuns:

Ar fi mai bine sa te duci la coafor si sa ii ceri parerea unui specialist, sau sa ii ceri ajutorul doctorului de familie, el sigur stie un specialist :*

| DianaStefana a răspuns:

Pai, lasa-ti parul sa creasca in voie, s-ar putea sa fie strica de la uleiurile alea! Ai grija, nu toate tratamentele sunt bune! In plus poti macar capetele sa ti le tai, asa imi spune si mama mea, tundeti capetele de 1cm si va fi mai bine! Si eu am facut asa si merge foarte bine! Dar, nu iti face griji, trebuie sa tai varfurileodata pe luna!