| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Buna!
Am tenul foarte gras si uscat. Desupra sparancenelor mi se duce pielea straight face. Intrebarea mea este: pot folosi o crema hidratanta, avand in vedere ca am 16 ani? Poate favoriza imbatranirea tenului?
Iar daca pot folosi, imi recomandati o crema buna? Multumesc anticipat. Funda happy

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu poti avea tenul si gras si uscat in acelasi timp ori in acelasi loc. Poti avea, de exemplu, nasul gras si obajii uscati. Dar nasul nu poate fi si gras si uscat in acelasi timp.
Cel mai probabil trebuie sa iti exfoliezi fata, indeosebi fruntea. Cauta un exfoliant pentru fata in magazine. Si da, poti folosi crema de fata. Depinde in ce categorie de preturi de poti integra. O crema destul de buna, fara parabeni pentru varsta ta este cea de la elmiplant in recipiente albastre si este in jur de 15 lei. Gama are si gel exfoliant.
O alta crema un pic mai scumpa este cea de la L'Oreal Triple Active, insa nu stiu exact daca se potriveste tenului gras. Problema cu ea este ca daca nu iti exfoliezi regulat fata dupa ce o vei aplica si daca te vei atinge pe fata crema se strange in brobonele pentru ca iti exfoliaza singura fata. Ca sa o poti folosi fara sa patesti lucrul asta trebuie sa te exfoliezi zilnic. Insa crema este destul de buna (din ce m mai incercat pana acum), insa este pentru varstele mai inaintate (peste 25 parca). Aceasta este in jur de 35 cred.
O alta crema foarte buna pentru tenul gras de care am auzit insa pe care nu am incercat-o (nu am tenul gras) este cea de la Vichy, mai exact Normaderm (este intr-un recipient alb cu verde) si este in jur de 100 de ron.
Sper ca te-am putut ajuta. happy

| lorena15 a răspuns:

Crema hidratanta de la clinique

| Heliodor a răspuns:

Cel mai bine mergi la un dermatolog, din punct de vedere medical va alege cea mai buna varianta pentru tine.
Sunt atatea firme, atatea sortimente si foarte multa publicitate... nu alege in nestiinta de cauza.
Poti incerca tratamentele naturiste, care nu au efecte adverse