| SelenM26 a întrebat:

As vrea sa ma tund in v (abrupt) eu avand parul lung si ar vrea sa imi faca forma de v de a nivelul umerilor in jos. Mai are cineva modelul acesta de tunsoare? Recomandati?

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu iti recomand acest tip de tunsoare din mai multe motive:
1.Atunci cand vei vrea sa il prinzi in coada se va vedea urat, foarte subtire, 2 fire de par, chiar daca al tau e des, la fel si daca vei vrea sa il impletesti nu vei mai putea, iti vor iesi firele.
2.Forma trebuie mentinuta, la 2-3 luni maxim trebuie sa fac iarasi vizite la coafor, altfel creste si se vede de parca te-ai fi slutit.
3.Cand se despica varfurile(2-3 luni, mai ales daca folosesti placa)se va vedea de parca ar fi ars de sus, mai tare decat se vede pe tunsoarea dreapta, sau usor scarita.
4.Cand te vei plictisi de aceasta tunsoare(ceea ce sigur se va intampla, ca in cazul oricarei tunsori) va fi foarte greu sa ii schimbi forma si va trebui sa tai foarte mult din el.
5.Parul va parea considerabil mai scurt si mai rar.
6.L-ai lasat atata timp sa creasca, e pacat sa scurtezi asa mult din el.
Dar, am si argumente pro:
Pe parul foarte lung, atunci cand e perfect drept se vede super tunsoarea din spate, contrastul din scurt la umeri si lungimea parului aproape de fund.
2.Cand iti vei face bucle,tunsoarea va capata o forma foarte frumoasa si intersanta, in fata va parea mediu, mai scurt, iar in spate foarte lung.

Totusi, nu as opta pentru aceasta tunsoare.Intotdeauna un par lung va fi forte frumos drept, pare mai des, mai ingrijit, si e mai usor atunci cand iti iei din varfuri.Cel mult in scari, dar nu cu graduare mare.Vei vrea peste o vreme sa fie drept, sau alta tunsoare, si nu vei putea, iti va lua mult timpp(un an jumate-2)sa il aduci la aceeasi lungime, si atunci o parte din el va fi ars.Vei tunde doar din suvitele lungi, iar cele scurte le lasi sa creasca si astfel vor creste si vor fi despicate.Deci in opinia mea, nu se merita, chiar te rog, nu iti strica parul. Daca iti doresti neaparat o schimbare, ia-l in scari.Gandeste-te bine, parul e unul din cele mai importante accesorii ale unei fete:*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mai ales dacă ai părul lung. O să se toace foarte tare şi ajungi greu la forma de drept.

| SelenM26 explică:

Multumesc^^