| Şoricel_3591 a întrebat:

Cand eram mica (pana la 10 ani cred big grin) ma spalam pe cap o data pe saptamana si parul meu nu se ingrasa aproape deloc.

De acum 4 ani ma spal o data la 2-3 zile si mi se ingrasa foarte usor.

Intrebarea mea este : Pot sa ma spal din nou o data pe saptamana? Pt ca am citit pe mai multe site-uri de specialitate ca nu este bine sa te speli des pe cap deoarece iti usuca pielea capului si se ingrasa repede.

Voi ati incercat sa faceti asta? Adica sa treceti de la 2-3 zile la o singura data pe saptamana? Stiu ca sunt la pubertate dar as mai avea vreo sansa sa ma spal din nou la o saptamana?

Astept parerile voastre ...Raman datoare. Promit ca dau funda si voturi.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Sincer sa iti spun si mie mi s-a intamplat exact lafel.si eu ajunsesem sa ma spal din 3 in 3 zile de la o saptamana.insa incearca sa iti schimbi un fel atitudinea.aici nu cred ca a poti intelge dar am sa-ti explic: eu am scapat de spalatul din 3 in 3 zile prin faptul ca nu l-am mai fatait asa de mult cu mana.incearca sa te abtii un pic sa nu mai freci parul cu mana sau.nu stiu daca te dai cu placa ...sa te dai mai rar...eu asa am procedat si am revenit la spalatul la o saptama.si inca o chestie mi-a mai spus un specialist.cand te speli pe cap cu sampon dai de 2 ori.ca sa nu se ingrase si sa faca multa spune sa intre samponul pana la radacina. sper ca te-am ajutat! succes!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana la 10 ani erai copil si secretia de sebum era practic absenta. Nu stiu pe ce siteuri ai citit tu ca trebuie sa te speli o data pe saptamana, dar eu iti pot spune ca am invatat la facultatea de medicina, ca un adult se spala pe cap o data la 3 zile (ca masura normala de igiena, asa cum este dusul zilnic sau spalarea organelor genitale de doua ori pe zi). Asadar, este anormal sa te speli, ca adult, o data pe saptamana pe cap, inseamna ca ai probleme de igiena personala.

| xDarkPrincess a răspuns:

Acelasi lucru cred ca se intampla tuturor... daca renunti sa te speli nu se schimba nimic doar ca ai sa ai un aspect urat...mie una mi se pare oribil sa vad la o persoana parul gras, cu matreata etc. Pe site uri am mai citit si eu ca foarte des nu este bine, dar ei se refera sa nu faci in fiecare zi. Cauta in magazine sampon pentru parul gras.la mine nu sa mai ingrasat dar nu imi placea cum imi lasa parul asa ca nu am de ales decat sa ma spal la 3 zile.Sau un mic pont tinel prins in coada.mai era o faza ca se ingrasa repede deoarece pui mana mult pe el asta in cazut de il tii desprins